Judoka Edy Gerendi, de la Drumarul Bistrița, este vicecampion național! Bogdan Bota, medaliat cu bronz la Campionatul Național de Judo Ne Waza!

Andrei Popescu

Duminică, 29 septembrie 2024, la Cluj-Napoca, au avut loc Finalele de Campionat Național de Judo Ne Waza (luptă la sol) pentru categoriile de vârstă U14 și U16. A fost o competiție puternică, ce a adus la linia de start cei mai buni judoka din țară la aceste categorii de vârstă.

Clubul de judo Drumarul Bistrița a participat cu 8 sportivi, antrenați de domnii antrenori Ioan Pop, Ovidiu Covriga-Gânj și Sorin Hoha Pop .

Micuții de la Drumarul au avut meciuri grele și foarte provocatoare și, desi și-au dorit cu toții să urce pe podium, acest lucru nu se poate întâmpla la fiecare competiție.

Însă, indiferent de rezultatele obținute, sportivii bistrițeni au avut ceva de învățat și, cu siguranâî, aceasta experiență îi va ajuta pe viitor și va contribui la îmbunătățirea lor ca sportivi de performanță.