16 cazuri confirmate, la nivelul județului!
Lun, 03/08/2021 - 13:13
În ultimele 24 de ore, în Bistrița-Năsăud au fost confirmate 16 cazuri noi, dintre care un învățător (fiind suspendate cursurile), un pompier, un angajat al unui agent economic, un elev care făcea școala on-line. Au fost efectuate 42 de teste, dintre care 38 teste rapide.
Până astăzi, 8 martie, pe teritoriul județului, au fost confirmate 9047 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).
La nivelul județului Bistrița-Năsăud, astăzi, sunt 406 cazuri active, dintre care 114 izolați în spital, și 739 persoane în carantină.
Din păcate, de la începutul pandemiei, au fost raportate 415 decese.
Vaccinare:
• 19056 doze vaccinuri aduse până în prezent, 17905 doze administrate;
• 549 doze administrate ieri, 07 martie, dintre care 449 doza 1 și 100 rapel.
_________________________________
Precizări:
• Până în prezent, 196 cadre medicale (55 medici, 140 asistenți, 1 kinetoterapeut) și 52 persoane parte din personalul auxiliar (infirmiere, brancardieri) au fost confirmate cu Coronavirus. Dintre acestea, 6 sunt cazuri active.
• 275 persoane confirmate cu Coronavirus sunt angajați ai unor agenți economici din județ. Dintre aceștia, 11 cazuri sunt active.
• 75 persoane bolnave de CoVid-19 fac parte din personalul unor primării din județ. Dintre acestea, 5 cazuri sunt active, restul au fost declarate vindecate.
• Printre persoanele confirmate se află și patru angajați și un beneficiar ai unui centru de recuperare din județ.
• Printre persoanele confirmate se află un angajat și trei beneficiari ai unor centre pentru protecția copilului din județ.
• Printre persoanele confirmate se află și 3 angajați și 2 beneficiari ai unor centre de asistență pentru vârstnici.
• Printre persoanele confirmate se află și 14 cadre didactice din cadrul unor unități de învățământ din județ.
• Printre persoanele confirmate se află 19 elevi din cadrul unor unități de învățământ din județ.
• Printre persoanele confirmate se află șase angajați ai Consiliului Județean. 5 persoane au fost declarate vindecate.
• Printre persoanele confirmate se află un angajat al Gărzii Forestiere Bistrița-Năsăud.
• Printre persoanele confirmate se află un angajat al Inspectoratului de Poliție Județean.
• Printre persoanele confirmate se află un angajat al Inspectoratului pentru Situații de Urgență.
• Printre persoanele confirmate se află un angajat al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.

Meniu principal
Ultimele stiri
Joi, 15:40
Colegiul Tehnic Infoel Bistrița va pilota planuri-cadru alternative! Reforma începe în clasă! Joi, 14:49
Digitalizarea proceselor societatii ALPINBISTBOLOG SRL prin achizitionarea de echipamente Cultura
„În noaptea aceea a Sfântului Ion de vară, se schimbă crângul cerului după porunca cea înaltă și...
Comentarii
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Liuța Muresan -
Mar, 14:08
Multi ani fericiti cu sanatate si viata lunga sa ii dea bunul Dumnezeu stimatei doamne profesoare...
Aniversări
Astăzi e o zi specială pentru domnul Ioan Zăgrean, fost subprefect al județului Bistrița-Năsăud. Ne alăturăm celor care îi transmit calde urări...
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Ioan Drăgan, preot la Parohia Ortodoxă Maieru II, vă adresăm urări de sănătate și îndelungate zile...
La popas aniversar, adresăm Preacuviosului Părinte Irineu Paneș, Starețul Mănăstirii Bichigiu din Țara Năsăudului, gândurile noastre de bine.























Adaugă comentariu nou