OMUL INTELIGENT, DEFINIŢIE
O educaţie deosebită, într-o familie intelectuală, poate trece drept inteligenţă, însă inteligenţa este altceva, nu este nici măcar facultatea de a prinde raporturi noi şi generale între lucruri, sau gândirea cea adâncă cu spirit critic, inteligenţa este, de fapt, aceea care nu confundă niciodată punctele de vedere. Aş putea defini că inteligenţa conţine mai multe caractere şi anume, o percepţie rapidă şi justă, o direcţie a gândirii, cenzura critică, puterea de invenţie şi obiectivitatea.
O percepţie limpede înseamnă a distinge perfect punctele de vedere, adică a-l pune pe fiecare la locul pe care-l merită. Prin obiectivitate, trebuie să recunoaştem un alt fel de a vedea lumea, iar imaginaţia înseamnă continuarea realităţii prin alte posiblităţi.
Mintea săracă duce sigur, încet şi monoton, la sistem şi obsesie, ea este dominată de idei fixe. Inteligenţa clasică este o descentralizare a gândirii.
Citiţi şi:
- Dacă tot te crezi aşa inteligent, de ce nu eşti şi bogat?
- Roland Venig (PSD): Îmi doresc un preşedinte inteligent, cult, cu bun simţ
- Merele din oraş, „culese”. Primarul Bistriţei: Le vom amplasa mai inteligent, pentru a nu încurca vizibilitatea
- d-lui SEVER MUREŞAN, primar al comunei Telciu
- P.C. părinte NECHITA LAZĂR (preot Rodna I)
Adaugă comentariu nou