Pacienții în centrul sistemului de sănătate!
Lun, 11/18/2024 - 15:31
Noi ne propune un program de guvernare care transformă fundamental sistemul de sănătate din România, punând pacienții în centrul tuturor deciziilor. Scopul nostru este un sistem medical modern, accesibil și uman, care să răspundă nevoilor reale ale oamenilor. 💙
Principalele măsuri pentru o sănătate mai bună:
✅ Accesibilitate crescută la servicii medicale 🏥
Vom investi în infrastructura medicală din întreaga țară, în special în zonele rurale 🏡 și urbane defavorizate. Obiectivul nostru este ca fiecare cetățean să aibă acces rapid 🚑 la servicii medicale de calitate, indiferent de localizare.
🛡️ Prevenție înainte de toate!
Introducerea de programe naționale de prevenție pentru bolile cronice, precum diabetul 🩸 și bolile cardiovasculare ❤️🩹, alături de campanii de educație pentru sănătate 📚.
📲 Digitalizarea sănătății 💻
Dosarul Electronic al Pacientului 📂 va deveni operațional și accesibil, simplificând comunicarea dintre medici și pacienți. Tehnologia va elimina birocrația inutilă 📃 și va asigura transparență.
🏗️ Reforma managementului spitalelor
Conducerea spitalelor trebuie să fie profesionistă, transparentă și să răspundă nevoilor pacienților. Nu mai tolerăm politizarea și nepotismul! 🚫🕴️
👩⚕️👨⚕️ Susținerea cadrelor medicale
Creșterea investițiilor în formarea și motivarea personalului medical. Vom prioritiza condiții mai bune de muncă 🏥⚙️ și salarii competitive 💰 pentru medici și asistenți.
De ce facem aceste schimbări?
Pentru că sănătatea este un drept, nu un privilegiu. ✅ Este timpul să punem oamenii pe primul loc 👨👩👧👦 și să construim un sistem de sănătate european 🌍, de care să fim mândri! 🇷🇴❤️
USR crede într-un viitor în care fiecare pacient are o șansă reală la sănătate și bunăstare. 🙌
#SchimbarePentruSănătate
📢 Uniți pentru un sistem medical mai bun!
CMF: 11240015
#PaciențiÎnCentru #SănătatePentruToți #USR2024 #ReformăSănătate #USRGuvernare2024 #Alegeri1Decembrie #ViitorPentruRomânia #SchimbarePrinFapte #USRLaGuvernare
Citiţi şi:
- Spitalul Judeţean de Urgenţă Bistriţa, pe lista spitalelor care vor trata pacienţi cu Covid-19
- Bolnavii trataţi după manual
- Ministrul Alexandru Rafila, la Bistriţa. Conferința "Modele de bună practică în administrarea spitalelor – Rolul autorităților locale" reuneşti experţi, manageri de spitale, directori medicali şi de îngrijiri din România
- Spitalele publice vor putea funcţiona ca regii autonome, fundaţii sau asociaţii
- Klaus Iohannis: Investiţia în sănătate – o investiţie în viitor

Meniu principal
Ultimele stiri
Vin, 20:05
Bărbat căzut de pe o schelă, la Chiuza Vin, 15:07
Invitație pentru scriitorii bistriţeni la ediția a III-a a Serilor de la Casa Colecțiilor Vin, 13:01
Luni începe Bacalaureatul: Peste două mii de candidați din Bistrița-Năsăud intră în focul examenelor Cultura
În perioada 11–12 iulie 2026, va avea loc ediția a III-a a Serilor de la Casa Colecțiilor...
Comentarii
Poiana Mărului -
Joi, 22:45
D-na Alina, aveți mare dreptate! Sunt convins că ați parcurs presa românească din a doua jumătate a...
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Aniversări
Astăzi e o zi specială pentru domnul Ioan Zăgrean, fost subprefect al județului Bistrița-Năsăud. Ne alăturăm celor care îi transmit calde urări...
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Ioan Drăgan, preot la Parohia Ortodoxă Maieru II, vă adresăm urări de sănătate și îndelungate zile...
La popas aniversar, adresăm Preacuviosului Părinte Irineu Paneș, Starețul Mănăstirii Bichigiu din Țara Năsăudului, gândurile noastre de bine.























Adaugă comentariu nou