Primăria Bistrița le reamintește bistrițenilor că au obligația de a îndepărta zăpada și gheața de pe trotuarele din fața imobilelor
Sâm, 01/16/2021 - 10:37
Primăria municipiului Bistrița reamintește bistrițenilor că atât Ordonanța nr. 21 / 2002, cât și Hotărârea nr. 153 / 2009 a Consiliului Local al municipiului Bistrița, prevăd pentru persoanele fizice și juridice obligația de a îndepărta zăpada și gheața de pe trotuarele din dreptul clădirilor și incintelor în care își desfășoară activitatea sau locuiesc.
Pentru conformitate redăm textual prevederile în cauză:
Ordonanța nr. 21 / 30.01.2020 privind gospodărirea localităților urbane și rurale
Cap. III, secțiunea 1, art. 9, alin. 1.:
Instituțiilor publice și persoanelor fizice și juridice le revin următoarele obligații:
h) să îndepărteze zăpada și gheața de pe trotuarele din dreptul imobilelor pe care le au în proprietate și de pe locurile de parcare pe care le folosesc, potrivit normelor stabilite de consiliile locale.
Hotărârea nr. 153 / 2009 a Consiliului Local al municipiului Bistrița privind stabilirea unor măsuri de bună gospodărire a municipiului Bistrița
Capitolul II – Obligațiile generale ale instituțiilor publice, ale agenților economici, ale asociațiilor de proprietari ale celorlalte persoane juridice precum și ale tuturor persoanelor fizice
Art. 4, pct. 21: să asigure îndepărtarea zăpezii și gheții de pe trotuarele din dreptul clădirilor și incintelor în care își desfășoară activitatea sau în care locuiesc, până cel târziu la ora 9 dimineața. Zăpada și gheața îndepărtate se vor depune pe carosabil lângă bordură fără să împiedice circulația și scurgerea apei în canalizare.
Citiţi şi:
- Ovidiu Creţu: Fac un apel către toţi cetăţenii municipiului Bistriţa să intervină pentru îndepărtare zăpezii şi gheţii de pe tr
- Primarul Gabriel LAZANY: Ninge din nou în municipiul Bistrița, iar echipele de deszăpezire sunt în teren
- Amenzi usturătoare pentru cetăţenii care nu curăţă trotuarele
- Primarul Ovidiu Creţu: Agenţii economici, proprietarii, asociaţiile de locatari au responsabilitatea de a îndepărta zăpada și gheața de pe trotuare
- Deputatul Daniel Suciu, la deszăpezit: E responsabilitatea mea

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
„În noaptea aceea a Sfântului Ion de vară, se schimbă crângul cerului după porunca cea înaltă și...
Comentarii
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Liuța Muresan -
Mar, 14:08
Multi ani fericiti cu sanatate si viata lunga sa ii dea bunul Dumnezeu stimatei doamne profesoare...
Rodica Fercana -
Mar, 09:02
Am cunoscut, de mulți ani, pe Domnia Sa ca OM în toate sensurile bune ale acestui cuvânt. Noi,...
Aniversări
La popas aniversar, gândurile noastre bune și felicitările se îndreaptă către domnul ing. Ștefan Cârcu, primarul comunei Rebrișoara.
La popas naiversar, adresăm alese felicitări doamnei ALEXANDRINA-CRINA BORŞ, secretar general al judeţului Bistrița-Năsăud.
Cu ocazia frumoasei aniversări, îi transmitem doamnei profesor Eniko Cupșa, director al Centrului Școlar de Educație Incluzivă "Lacrima" Unirea,...























Comentarii
Si bistritenii au dreptul sa se miaune si sa dea vina pe Primarie ca nu le dezapezeste si nu le matura ocolul. Unii ar dori sa le faca si pantofii .
Adaugă comentariu nou