Un fir, un ac, o poveste cusută cu mâinile tale! la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud
Între 21 iulie - 1 august 2025, de luni până vineri, în intervalul orar 900 – 1200, la sediul Complexului Muzeal Bistrița – Năsăud, din strada General Grigore Bălan, nr.19 Bistrița, se va desfășura un atelier de broderie coordonat de Elena Pleniceanu, pedagog în arte plastice și decorative, fost muzeograf și inițiator a numeroase ateliere apreciate de-a lungul timpului.
Timp de 10 zile, însumând 30 de ore de lucru, cu răbdare și perseverență, participanții vor avea ocazia să descopere frumusețea unei arte cu rădăcini adânci, să învețe tehnici și simboluri utilizate în broderie.
Costul atelierului este de 150 lei / participant pentru întregul modul (echivalentul a 5 lei/ oră). Toate materialele sunt oferite de organizatori. Și pentru că ne dorim o experiență personalizată și apropiată de coordonatoare, atelierul are maxim 10 locuri/serie. Întreaga experiență se adresează persoanelor cu vârsta peste 11 ani.
Înscrierile se fac în perioada 10-18 iulie 2025 la următoarele numere de telefon:
- 0741/ 124 674 – Elena PLENICEANU
- 0740/ 218 028 – Lavinia MOLDOVAN
Un fir, un ac, o comunitate care brodează la Muzeu. Vă așteptăm!
Citiţi şi:
- Sunteţi invitaţi să admiraţi lucrările de la Atelierul de broderie săsească
- Şcoală de vară, despre broderia săsească, la Complexul Muzeal
- Mari fotografi din Transilvania, la Muzeul Grăniceresc Năsăudean
- ELEVI DE LA GRUPUL ŞCOLAR “RADU PETRESCU” AU FOST PREMIAŢI LA COMPLEXUL MUZEAL JUDEŢEAN
- Lada de zestre a spermezenilor, adusă la Muzeul Judeţean
Adaugă comentariu nou