Amenzi pentru șoferii care au parcat pe trotuar, pe str. General Grigore Bălan
Mie, 05/13/2026 - 14:46
Pe strada Grigore Bălan, trotuarul reabilitat a devenit, pentru unii șoferi, loc de parcare.
La nici 10 metri distanță se află parcarea de pe strada Bistricioarei, cu 220 de locuri libere dar, pentru unii, a fost… prea departe.
Echipajul Poliției Locale a intervenit. Sancțiunea: 400 de lei.
🚶♀️Trotuarele sunt pentru pietoni.
🚗Parcările — pentru mașini.
Uneori, diferența dintre ele costă.
Poliția Locală Bistrița/Facebook
Citiţi şi:
- Poliția Locală Bistrița i-a sancționat pe șoferii care au parcat pe trotuar, pe str. George Coșbuc
- Ioan Turc: Asfalt, trotuar, rigole și iluminat public pe strada Tabără!
- Bistriţean ce dormea pe trotuar, într-un pat improvizat, la temperaturi extrem de scăzute, dus la spital
- A intrat pe trotuar, lovindu-şi mama
- Majorarea tarifelor la parcări obligă pietonii să circule pe carosabil iar mașinile sunt parcate pe trotuar

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
Mânuirea şi ascuţirea fără încetare a uneltei o face în final nefolositoare, se spune sintetic și...
Comentarii
prof. Vasile G -
Lun, 06:41
Felicitări! De mare, exemplară frumusețe etică.
Ham-ham -
Lun, 02:41
Dincolo de ceea ce ați înțeles dv., domnule Leon Pintea, se află probleme mari, cum ar fi grija...
Rus Augustin -
Dum, 14:08
Momentului (momentelor) se potrivește zicala unui filozof antic roman „Sunt om, nimic din ceea ce...
Leon Pintea -
Sâm, 17:41
Sa va lipiti unul de altul , cand n-aveti chef!
Iuliu -
Sâm, 15:30
Motto:
„S-a scremut un munte şi a născut un şoricel”
(Proverb românesc)
Preşedintele Nicuşor Dan...
Aniversări
În zi de naștere, felicitările noastre se îndreaptă spre Beatrice-Bianca Melean, consilier juridic în cadrul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.
La popas aniversar, ne alăturăm celor care îi transmit părintelui paroh Adrian Ionică Șpaimoc de la Săsărm, gânduri frumoase, însoţite de urări de...
În zi de naștere, adresăm doamnei profesor Sorina Cazac, director al Liceului Tehnologic "Grigore Moisil" din Bistrița, gândurile noastre bune și...
In Memoriam
Fiecare om sădește în lume ceea ce poartă în inima sa.
























Comentarii
Pai, daca nu exista nici un indicator de interzicere a " opririi si stationarii "... ( sau parcarii... ma rog ... ) legea circulatiei permite acest lucru, cu singura conditie, anume, sa fie lasat cel putin 1 m distanta , largime a culoarului pentru pietoni .
In poze nu se vad astfel de indicatoare de interzicere. Eu, daca as fi sanctionat contraventional fara un temei legal, as depune " plangere penala "... pentru " abuz in serviciu " ,pe persoana fizica ( adica impotriva agentului constatator...) care nu are decat sa-si cheme in garantie " seful " care a dat astfel de ordin , daca este ilegal . Daca exista astfel de indicatoare... imi cer scuze , pentru ca nu cunosc zona si din poze nu se vede acest lucru .
Lai expresia ca " 🚶♀️Trotuarele sunt pentru pietoni si
🚗Parcările — pentru mașini " ... le-as raspunde cu ideia ca si " grajdurile-s pentru vite " ... si " puscariile-s pentru infractori "... ! Fara suparari !
Adaugă comentariu nou