Bărbat din Bihor, reținut în urma unor percheziții. Ar fi înșelat o firmă din județ
Joi, 02/20/2025 - 13:13
Comunicat de presă
Un bărbat, din Bihor, bănuit de comiterea infracțiunii de înșelăciune a fost reținut în urma unor percheziții, efectuate de polițiștii specializați în investigarea criminalității economice Bistrița-Năsăud
La data de 19 februarie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bistrița-Năsăud au pus în aplicare 3 mandate de percheziție.
Perchezițiile au vizat domiciliile unor persoane fizice și sediul unei persoane juridice din județul Bihor, fiind efectuate cercetări pentru documentarea activității infracționale în cadrul unui dosar penal de natură economică, aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud.
Din investigațiile efectuate până în prezent a reieșit faptul că, la data de 23 mai 2023, un bărbat, de 55 de ani, în calitate de administrator al unei societăți comerciale cu sediul în Oradea, i-ar fi indus în eroare pe reprezentanții unei societăți comerciale din Bistrița-Năsăud, prejudiciul cauzat prin comiterea faptei fiind estimat la peste 31.595 de euro plus TVA.
În fapt, reprezentanții societății comerciale din Bistrița-Năsăud ar fi achiziționat de la firma din Bihor o linie tehnologică de producție a unor sucuri naturale în anul 2017.
Ulterior, la data de 23 mai 2023, reprezentanții firmei din Oradea ar fi preluat linia de producție sub pretextul efectuării unor revizii în Ungaria, fără a o mai restitui societății din Bistrița-Năsăud.
Totodată, din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că societatea din Oradea și-ar fi încheiat colaborarea cu firma din Ungaria care efectua astfel de revizii, încă din anul 2022.
La percheziții au fost descoperite și ridicate în vederea continuării cercetărilor înscrisuri relevante pentru cauză.
Tot ieri, pe numele bărbatului de 55 de ani, din Bihor, polițiștii au pus în aplicare un mandat de aducere, acesta fiind condus la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud pentru audieri.
În urma audierilor, față de bărbatul de 55 de ani a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru comiterea infracțiunii de înșelăciune.
Astăzi, 20 februarie, acesta va fi prezentat magistraților, în vederea dispunerii unei noi măsuri preventive.
La acțiune au participat polițiști din cadrul Serviciului Criminalistic Bistrița-Năsăud, precum și ai Serviciilor pentru Acțiuni Speciale Bistrița-Năsăud și Bihor.
Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bistrița-Năsăud continuă cercetările pentru documentarea faptei sub toate aspectele ei.
Citiţi şi:
- Un tânăr din Cociu şi un bărbat din Oradea, reţinuţi în urma unor percheziţii dintr-un dosar de înşelăciune!
- Contabilă reţinută după ce şi-ar fi înşelat cu 200.000 de lei prin acte false firma la care lucra
- Promisiuni false pentru construirea de case! Percheziții domiciliare, dar și la firme
- Bistrițean reținut în urma unor percheziții. Este bănuit de instigare la înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată
- Seif metalic, cu 500.000 lei, furat de la sediul unei firme din Bistrița. Trei bărbați reținuți, după percheziții în Bihor
Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
Aula Universității POLITEHNICA din București a fost gazda unui adevărat regal folcloric desfășurat...
Comentarii
damian covacescu -
Mie, 15:03
Guvernul PSD o fi fost sau nu o fi fost bun, insa NU SI ministrul Bodan Ivan (cu mana dreapta...
Rușii augustini -
Mie, 07:40
Eu vă zic așa confrați creștini,
Nicușor - nu e pentru români,
Că nu fură, că e prea deștept....
Rușii augustini -
Mar, 16:28
Dragii mei prieteni geto-daci,
Hai să fim cu toții, pomohaci!
Să renaștem «Epoca de Aur»
Să luăm...
prof.Vasle G. -
Lun, 20:17
Părerile dv, dle. Victor Știr, scriitor cunoscut, gazetar, romancier, eseist, remarcabil traducător...
Ionuc Năuc -
Lun, 17:28
Cum să fie Bogdănel prost dacă e în cărți pentru șefia PSD după iminenta demisie a lui Marcel...
Aniversări
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Dumitru Ciupa, preot paroh la Prundu Bârgăului, vă adresăm gânduri de aleasă recunoștință, împreună cu...
La popas ceas aniversar, îi dorim doamnei ec.
Cu prilejul frumoasei aniversări, ne alăturăm celei care îi transmit doamnei profesor Romana Fetti, directorul Școlii Profesionale “Tiberiu Morariu”...
Adaugă comentariu nou