Bistriţa, la Cupa Zilelor Topliţa la fotbal

În urmă cu câteva zile, la Topliţa, pe stadionul Mureşul s-a desfăşurat a VI-a ediţie a Cupei Zilelor Topliţa la fotbal. Printre invitate au fost prezente Academia Gloria Bistriţa, Atletic Kids Gurghiu, Juventus Târgu Mureş, Pro Mureş Topliţa, LPS Bacău, Minerul Bălan, Viitorul Gheorghieni, LPS Bistriţa – ocupanta locului III, grupa 2009, şi Ardealul Bistriţa – ocupanta locului II.
În prima partidă, LPS Bistriţa a învins cu 3-0 pe Avântul Reghin. În jocul doi, LPS Bistriţa a câştigat cu 1-0 în dauna echipei Minerul Bălan, în partida a treia, LPS Bistriţa a dat piept cu Ardealul Bistriţa, pierzând cu 1-4, iar în ultimul joc – LPS Bistriţa a câştigat cu usturătorul scor de 11-1 cu gazdele de la Pro Mureşul Topliţa.
La finalul competiţiei, echipele clasate pe podium au primit diplome de participare, cupe şi medalii, iar pentru cel mai bun portar al turneului a fost ales bistriţeanul Pişta Cristian Negrea, de la LPS Bistriţa, o tânără speranţă care rămâne în vizorul specialiştilor în materie. Deşi are doar 8 ani şi jumătate, este antrenat de către un mare nume al Gloriei Bistriţa, Aurel Nalaţi, cel care afirmase că este un băiat muncitor şi, cu siguranţă, va ajunge un portar mare.
LPS Bistriţa: Pişta Negrea, Simionescu, Ploscar, Şleam, Covaciu, Lozer, Răcilă, Oltean, Todea Patricia şi Patrik. Antrenor, prof. Sergiu Gabor.
La finalul partidei, antrenorl echipei ne-a declarat: „A fost un turneu reuşit, cu obiectivul atins la această categorie de vârstă. Este important pentru tinerii fotbalişti să joace, indiferent de rezultat şi să se bucure de fotbal”.