BN: 12 cadre medicale infectate, plus şase infirmiere!
Joi, 04/30/2020 - 13:16
Numărul persoanelor infectate, în judeţul nostru, tot creşte şi am ajuns la 185! Probabil pentru că e mai multă lume testată! Deocamdată, nu ştim câţi bistriţeni au avut acest virus şi nu au avut habar de el.
În Bistriţa-Năsăud, în 17 martie a fost primul caz, la începutul lunii aprilie aveam vreo 22, iar la fix o lună, pe 18 aprilie, aveam 104 cazuri. De atunci creştem în ritm constant.
În prezent, din cei confirmaţi pozitiv, trei sunt polițiști locali (unul este vindecat), doi sunt polițiști din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție (unul este vindecat), o persoană este din cadrul Secției de Pompieri Năsăud, o persoană este din cadrul Inspetoratului de Jandarmi Județean, 10 sunt angajați ai ITM Bistrița-Năsăud (3 sunt vindecați), iar una este funcţionar public la Primăria Năsăud.
Până în prezent, doisprezece cadre medicale - patru medici, opt asistenți - și șase persoane parte din personalul auxiliar (infirmiere) au fost confirmate cu Coronavirus. Printre noile cazuri confirmate cu coronavirus se regăseşte şi o asistentă a Centrului de Dializă Diaverum Bistriţa.
Dintre acestea, șapte au fost declarate vindecate.
Citiţi şi:
- Şapte medici, 10 asistente şi şapte infirmiere, infectate cu coronavirus, în judeţ! Opt s-au vindecat!
- 98 cazuri active în judeţ! Încă un poliţist a fost confirmat cu noul coronavirus!
- 14 persoane din sistemul medical judeţean, din cele 26 infectate, s-au vindecat!
- Un pompier de la Năsăud şi un jandarm, confirmaţi cu noul coronavirus!
- Peste 60 de angajaţi ai Ambulanţei bistriţene, testaţi pentru noul coronavirus!

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
Pe prima pagină a periodicului „Săptămâna”, „gazetă economică-culturală a orașelor Bistrița și...
Comentarii
danutz -
Sâm, 16:24
mai NENOROCITILOR ...cum sa atribui distinctii ucigasilor ...???RUUUUSIIINE !!
un cetatean -
Vin, 16:35
Bogdan Ivan a demonstrat ca e mereu pe contrasens! Dar ca orice pesedist tupeist, falos si mincinos...
Poiana Mărului -
Joi, 22:45
D-na Alina, aveți mare dreptate! Sunt convins că ați parcurs presa românească din a doua jumătate a...
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Aniversări
La ceas aniversar - 28 iunie - îi transmitem domnului Ionel Ropan, primarul comunei Petru Rareș, calde urări de sănătate, bucurii, împliniri în plan...
În zi de naştere, îi urăm secretarului de stat IOAN TURC de la Ministerul Justiției, multă sănătate, energie și putere de muncă, împliniri şi bucurii...
Astăzi, 28 iunie, primarul Ioan Bob de la Șintereag își aniversează ziua de naștere.
In Memoriam
De curând, ne-a ajuns vestea că Augustin Danciu, cunoscut sub numele de Tinu, a ”încetat” activitatea de librar, pe care a practicat-o toată viața.
























Adaugă comentariu nou