CS Tibi, cu 25 de înotători la Cupa Salina Turda, a obținut 31 de medalii

În acest sfârşit de săptămână, la Turda s-a desfășurat a V-a ediție a Cupei Salina Turda la înot. În competiție au fost înscriși 249 sportivi de la 19 cluburi din țară și Republica Moldova. Clubul sportiv Tibi a participat cu 25 de sportivi la această competiție, dintre care 9 la primul lor concurs. Sportivii clubului au obținut 31 de medalii, 8 de aur, 14 de argint și 9 de bronz.

Medalii de aur au cucerit  Farkas Cristopher la 100 m liber, 400 m liber, 200 m mixt,  Carla Bora la 100 m liber, 100 m bras, 200 m mixt şi Lorena Otvoș la 100 m spate, dar  și ștafeta 4x50 m liber componență mixtă (categoria 2007-2006).

Medalii de argint au obținut Alex Ilișuan la 100 m liber, 100 m spate, 200 m liber, Lorena Otvoș la 100 m liber, 200 m liber, 200 m mixt, Farkas Cristopher la 100 m spate, 100 m fluture, Darius Pop la 400 m liber, 200 m mixt, Carla Bora la 100 m spate, 100 m fluture, 400 m liber, Alexandru Mezdrea Banu la 100 m bras.

Medalii de bronz şi-au adjudecat Alexandru Mezdrea Banu  la 100 m liber, 100 m spate, 200 m mixt, Alexia Bota la 100 m spate, Melisa Otvoș la 100 m spate, Alex Ilișuan la 100 m fluture, 200 m mixt, Laurenţiu Farcaș la 100 m bras, Darius Pop la 100 m fluture.

“Cu câteva excepții, suntem mulțumiți de timpii obținuți în probe în acest bazin de 25 m, medaliile obținute contează mai puțin. Sportiva din Beclean, Lorena Otvoș, a confirmat rezultatele bune obținute la concursul precedent la care a participat, acum a câștigat 4 medalii, una de aur și 3 de argint, dar este de evidențiat timpul obținut în proba de 200 m liber, 2:49:29, în condițiile în care recordul național al probei în bazin de 25 m la categoria ei de vârstă, 9 ani, este de 2:49:10, deci a fost la o diferență 19 sutimi de secundă. Câștigatoarea probei, sportiva din Gura Humorului, a obținut un timp mai bun decât recordul național, dar nu se poate omologa rezultatul. Ne bucurăm că și alți sportivi din Beclean obțin timpi tot mai buni și medalii, trebuie să evidențiem pe Cristian Farcaș și Gabriel Boloș. În clasamentul pe echipe, am ieșit doar pe locul 2, asta după ce la precedentele 3 ediții am fost pe locul 1. De asemenea, am obținut 3 titluri pentru cel mai bun sportiv al categoriei de vârstă prin Farkas Cristopher, Carla Bora și Melisa Bătinaș” a declarat președintele clubului Horgoș Tiberiu.