CSM Bistriţa, prima echipă calificată în Final 4, în Cupa României la handbal feminin!

CSM Bistriţa a reuşit să câştige, în deplasare, scor 32-33, partida cu CS Rapid USL Metroul Bucureşti, din sferturile Cupei României la handbal feminin. Următoarea etapă este Final 4, acolo unde va disputa alte două partide, semifinala şi o finală, sperăm cea "mare".

Pentru CSM Bistriţa au evoluat Ana Maria Măzăreanu, Laura Pristăviţa (5 goluri), Szilvia Szabo, Simina Vezentan, Andrada Maior Paşca (3), Irina Ivan (1), Oana Cîrstea (2), Cristina Sîntamarean, Daniela Crap (5), Denisa Dorhoi (3), Andreea Bărbos (4), Oana Chirilă (5), Magdalena Paraschiv (2), Daniela Raţiu (2), Gabriela Preda (1).

Încă de la tragerea la sorţi, antrenorul Horaţiu Paşca prevedea un meci dificil, asta şi pe fondul unui consum de energie mare din ultimele partide cu CSM Roman şi ASC Corona 2010 Braşov. În aprilie 2016, CSM Bistriţa a pierdut partida cu CS Rapid USL Metrou Bucureşti, scor 28-34, în sferturile Cupei României.

“Am plecat la drum în Cupa României fără niciun obiectiv, propunându-ne doar să ne bucurăm de handbal şi de această competiţie, şi vom merge la Bucureşti cu aceleaşi gânduri", a declarat pentru pagina oficială de Facebook a echipei CSM Bistriţa, antrenorul principal Horaţiu Paşca.