CSM Bistriţa termină la egalitate cu AHCM Slobozia, scor 27-27 (16-16)

CSM Bistriţa a terminat la egalitate, în deplasare, scor 27-27 (16-16), cu echipa AHCM Slobozia, într-o partidă contând pentru etapa a 22-a a Ligii Naţionale la handbal feminin.

În primele minute ale jocului, fetele noastre au fost conduse şi la 3 goluri, reuşind egalarea -  la 9  - doar în minutul 16, pentru ca în minutul 21 să conducă pentru prima dată pe tabela de marcaj. Prima repriză s-a terminat la egalitate, 16-16, după ce Ana Maria Măzăreanu a reuşit să apere un 7 m. În repriza a doua, s-a mers tot la o diferenţă de un gol.

Au marcat pentru CSM Bistrița Oana Chirilă (9), Szilvia Szabo (5), Almudena Rodriguez (4), Laura Pristăvița (4), Daniela Rațiu (3) și Bianca Zegrean (2).

Ana Maria Măzăreanu a salvat 8 aruncări din totalul de 29 aruncate de jucatoarele gazdă pe poarta sa (27 %), în timp ce Viorica Țăgean a salvat 6 din cele 12 trimise de handbalistele AHCM Slobozia pe poarta CSM Bistrița (50%).

Fetele noastre au fost susţinute la Slobozia de fanii din Peluza Albastră.

Echipa noastră rămâne pe  locul 5 în Liga Florilor cu 39 de puncte (12 victorii, treiremize și 7 înfrângeri). Etapa a 23-a este programată sâmbătă, 28 aprilie, CSM Bistrița urmând să întâlnească pe CSM Roman.