Dezbatere publică privind Centrul Intermodal de Transport Public
Mar, 10/07/2014 - 15:01
Primăria municipiului Bistriţa organizează, joi, o dezbatere publică privind Planul Urbanistic Zonal „Centru Intermodal de Transport Public, străzile Gării, Rodnei, Industriei, Tărpiului, Arţarilor, Trandafirilor” din Municipiul Bistriţa.
Dezbaterea va avea loc joi, 9 octombrie, de la ora 16.00, în sala mare de şedinţe a Primăriei municipiului Bistriţa - Piaţa Centrală nr. 6.
Documentaţia aferentă poate fi consultată la sediul primăriei precum şi pe site-ul instituţiei: www.primariabistrita.ro.
Citiţi şi:
- Proiectul de hotărâre privind Centru Intermodal de Transport Public va fi supus votului în Consiliul Local
- Renunţarea la proiectul Centrului intermodal, cu finanţare europeană, în dezbatere publică!
- Primăria Bistriţa se gândeşte să renunţe la Centrul Intermodal! Un proiect nou pentru viitorul exerciţiu financiar
- Vezi cum se ”aerisește” traficul cu 5 milioane de euro!
- 18 decembrie 2014: dezbatere publică privind amenajarea şi modernizarea Pieţei Centrale

Meniu principal
Ultimele stiri
Dum, 17:44
Haideți pe la noi! Dum, 17:24
Elena M. Cîmpan: Examene și superstiții Dum, 17:21
Elena M. Cîmpan, Poemul săptămânii Dum, 07:22
La mulți ani domnului MARIUS-IOAN CIONCU, din cadrul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud! Sâm, 17:02
Sara Alesia Niculai. Excelența construită prin muncă și pasiune- povestea unei eleve de excepție Sâm, 09:53
Andrei Marga: Schimbarea lumii Cultura
Comentarii
Emilia Sirlincan -
Dum, 13:33
Minunat și înțelept cuvânt! Să ne trăiți sfințite părinte! Doamne ajută!
Ana Maria Haja -
Dum, 11:58
Bună ziua! Aș vrea să știu, dacă se poate, cat ar costa un abonament pt 30 zile și unde , mai exact...
victor Stir -
Vin, 22:59
Un cărturar cu o întindere culturală înfiorătoare!
Mult succes!
Vasile Ciurgăuan -
Vin, 22:02
Bunul Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească in pace. A fost Directorul Școlii și profesorul meu de...
Vasile Ciurgăuan -
Vin, 22:01
Bunul Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească in pace. A fost Directorul Școlii și profesorul meu de...
Aniversări
Sănătate, bucurii şi împliniri, în zi de naştere, transmitem domnului MARIUS-IOAN CIONCU, din cadrul Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud.
La mulţi...
La popas aniversar, ne alăturăm celor care îi transmit sincere urări și felicitări doamnei avocat Monica Săsărman, consilier Cabinet Președinte...
În zi de naștere, adresăm calde urări de bine domnului colonel inginer Cristian Bucur, inspector șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență...























Comentarii
In Masterplanul pentru transport dat recent publicitatii sunt mentionate intre altele si cateva centre intermodale de transport. Din pacate intre ele nu figureaza si Bistrita. Si asta pentru ca proiectul propus de primarie nu este ceva serios. La Bistrita exista o tendinta de a aglomera cat mai multe activitati in interiorul orasului care risca sa fie sufocat. Zona garii si asa supraaglomerata nu este cel mai indicat loc pentru a construi aici un centru intermodal de transport. Un centru intermodal presupune pe de o parte spatii largi care sa permita fluidizarea circulatiei si pe de alta parte spatii de stationare. O platforma cocotata peste linii nu rezolva problema si in plus este costisitoare in exploatare. In plus ar aduce poluare cu noxe si zgomot intr-o zona locuita a orasului. De aceea, cel mai potrivit loc pentru un astfel de centru intermodal ar fi in zona garii Saratel care se afla pe o magistrala feroviara Bucuresti-Baia Mare si in apropierea nodului rutier dintre DN17 si DN15A. Pana la urma pare cu atat mai mult lipsit de sens sa fie dirijat tot acest aflux de transport in interiorul orasului Bistrita.Ba mai mult, jurul garii Saratel exista spatii mult mai generoase pentru un centru intermodal de transport, ceea ce ar permite extinderea activitatii centrului intermodal si pentru transportul de marfuri. Astfel, centrul intermodal ar putea constitui un stimulent si pentru dezvoltarea altor activitati in zona. Si nu in ultimul rand, printr-o asemenea invesrtitie gara din Saratel ar putea deveni pentru Bistrita, ceea ce este aeroportul Otopeni pentru Bucuresti.
Adaugă comentariu nou