În cadrul Brigăzii 81 Mecanizată,

Festivitate de premiere la “COMPETIŢIILE SPORTIVE ŞI APLICATIV-MILITARE DE VARĂ” – Cupa 9 Mai

Într-un cadru organizatoric deosebit, specific militarilor, s-a desfăşurat ieri, 7.05.2009, pe platoul Brigăzii 81 Mecanizată Bistriţa, o frumoasă şi mobilizatoare festivitate de premiere, în urma desfăşurării Competiţiilor sportive şi aplicativ-militare de vară, faza pe Brigada 81 Mecanizată, unde militarii şi-au dovedit măiestria, tenacitatea şi capacitatea fizică şi psihică în cadrul acestor întreceri.

În deschidere, col. Ioan Manci, cdt. Brigăzii 81 Mecanizată, a făcut un scurt expozeu privind implicarea militarilor la aceste competiţii, scoţând în evidenţă contribuţia comandanţilor la trecerea probelor, mulţi dintre cei implicaţi dând dovadă de certe calităţi fizice şi militare. A adus mulţumiri col. Ioan Gaftone, locţiitorul comandantului Brigăzii 81 Mc. pentru modul de implicare şi organizare al competiţiilor, cât şi comandanţilor de batalioane, militarilor, inclusiv femeilor militar care au realizat un punctaj deosebit şi au fost răsplătite cu diplome şi cupe.

Această activitate are triplă semnificaţie, deoarece a fost dedicată zilei de 9 Mai, care este ZIUA INDEPENDENŢEI, ZIUA VICTORIEI ŞI ZIUA EUROPEI.

În urma “trecerii probelor de foc” de către echipajele batalioanelor din cadrul Brigăzii 81 Mecanizată, juriul, care a fost pertinent şi exigent, a declarat următorii câştigători, pe categorii şi specialităţi: la proba - Duel de foc feminin, locul I i-a revenit Batalionului 812 Infanterie; locul II – Batalionul 817 Artilerie şi locul III – Batalionul 405 Logistică. Premierea a fost făcută de lt.col. Duţă Constantin şi lt.col. Petrică Plopan, comandantul Batalionului 405 Logistică. De admirat că şi genul feminin este la egalitate cu cel masculin, iar femeile au dat dovadă de ambiţie şi perseverenţă deosebite. La proba Patrulă feminin, locul I a fost obţinut de Batalionul 817 Artilerie, locul II – Batalionul 812 Infanterie şi locul III – Batalionul 405 Logistică. Au fost premiate şi felicitate femeile militar de către lt.col. Marius Hărănguş. La clasamentul general feminin, ordinea locurilor este următoarea: locul I – Batalionul 817 Artilerie, locul II – Batalionul 812 Infanterie şi locul III – Batalionul 405 Logistică. Premierea a fost făcută de col. Gheorghe Tanco. Duelul de foc masculin a fost unul electrizant şi cu ambiţii mari din partea participanţilor. La această probă, locul I a fost obţinut de Batalionul 812 Infanterie, locul II – Batalionul 811 Infanterie şi locul III – Batalionul 55 Apărare Antiaeriană. Premierea a fost efectuată de lt.col. Cristian Teglaş. Proba Patrulă masculin: locul I i-a revenit Batalionului 817 Artilerie, locul II –Batalionului 811 Infanterie şi locul III – Batalionului 55 Apărare Antiaeriană, premierea fiind făcută de col. Tudorel Dragonici, Şef de Stat Major al brigăzii. Clasamentul la General masculin arată astfel: locul I Batalionul 811 Infanterie, locul II – Batalionul 817 Artilerie şi locul III – Batalionul 812 Infanterie. Au primit felicitări, iar premierea a fost efectuată de col. Ioan Gaftone, locţiitorul comandantului.

În urma punctajului obţinut, a diplomelor şi cupelor, s-a stabilit clasamentul general pe Brigada 81 Mecanizată: locul I i-a revenit, cu brio, Batalionului 817 Artilerie, locul II a fost ocupat de către Batalionul 811 Infanterie şi locul III l-a obţinut Batalionul 812 Infanterie. Premierea, aprecierile şi felicitările au fost făcute de către col. Ioan Manci, cdt. Bg. 81 Mc.

În acelaşi cadru s-a acordat şi “Cupa 9 Mai” Batalionului 817 Artilerie datorită performanţelor obţinute în cadrul competiţiilor sportive şi aplicativ-militare de vară, fiind înmânată de către col. Ioan Manci.

În finalul activităţii au fost felicitaţi toţi participanţii de către comandantul şi ofiţerii din Statul Major.

Felicitări pentru militarii care au obţinut rezultate deosebite, sperând să ne reprezinte cu cinste şi onoare, la faza superioară a competiţiilor sportive şi aplicativ-militare, iar de Ziua Independenţei, Ziua Victoriei şi Ziua Europei, le urăm succese deosebite.