Gloria Bistrita – Ariesul Turda 2-1

sursa: a1.ro

Elevii lui Nae Manea s-au impus greu in fata lanternei rosii cu 2-1 dupa un meci cu trei penalti-uri dintre care doua ratate.

In debutul etapei a noua a seriei Vest, din liga secunda, Gloria Bistrita si Ariesul Turda au oferit un joc incrancenat, ambele echipe acuzand miza meciului.

Gazdele au deschis scorul prin Voinea, care a profitat de apatia fundasilor clujeni. Apararea l-a tradat pe Nae Manea la faza imediat urmatoare: Tudose a degajat gresit, Hadar a recuperat, i-a pasat lui Catalin Bucur, care a indeplinit o simpla formalitate si a egalat.

La jumatatea primei reprize, Velcovici a obtinut un 11 metri pentru Rapid, dar Pampea a reusit sa pareze sutul telefonat al lui Anton, asa ca cele doua echipe au intrat la vestiare la egalitate.

Dupa pauza, a fost randul oaspetilor sa gafeze: Pop a pus mana pe minge la un corner banal si Bistrita a beneficiat de un al doilea penalti: Nastase a transformat cu emotii si a adus gazdele in avantaj.

Patru minute mai tarziu, acelasi Pop a fost faultat in 16-le bistritean, dar Catalin Bucur a trimis in transversala de la punctul cu var. Pe final, Ciorceri a schimbat liniile, introducandu-l pe Tilinca in locul lui Hadar dar fara rezultat.

Cu aceasta victorie, Bistrita acumuleaza 18 puncte si egaleaza Timisoara in fruntea clasamentului.