Gloria a pierdut trei puncte în ultimul minut

Vaslui - Gloria 1-1 (0-1 la pauză)

Gloria Bistriţa putea produce surpriza etapei la Vaslui, dar a fost egalată în ultimul minut de bistriţeanul Lucian Sânmărtean, din lovitură de la 11 metri.

Bistriţenii au deschis scorul în minutul 2. Răzvan Radu a executat execută o loviturăliberă de la circa 30 de metri, gazdele au respins respins în corner. Chiţu a executat cornerul, iar Cătălin Bucur a înscris cu o lovitură de cap. Acelaşi Radu Răzvan ar fi putut duce Gloria la două goluri diferenţă, în minutul 24, dar a ratat. Antonache a avut şi el o ocazie, dar şutul său a fost blocat de portarul gazdelor. În a doua repriză, Curtuiuş a mai avut un şut pe poartă, în braţele portarului.

Scorul final a fost stabilit de Sânmărtean, în minutul 90 + 4, din penalty.

NicolaeManea a trimis în teren următoarea formaţie: Oghinciuc - Ţârcă, Ad. Iordache, Hlinca, Trestenicu – Enescu (Walter 89), Feher – R. Radu, C. Bucur (Pouyet Mor 69), Chiţu – Antonache (Curtuiuş 53).

“Eu unul ţin să le mulţumesc băieţilor pentru jocul pe care l-au făcut, au dat o replică pe măsură unei echipe în care s-a investit foarte mult. Băieţii au avut încredere şi curaj, au făcut un joc bun,  şi zic că acest rezultat este nemeritat, trebuia să câştigăm, am avut ocaziile mai clare. Eu zic că nu a fost penalty, noi am avut nişte situaţii după care, dacă marcam, putea fi un scor şi mai favorabil.

Le mulţumesc băieţilor că mi-au făcut un cadou de ziua mea, îmi pare rău că am fost egalaţi. Vasluiul a reclamat 3 penalty-uri neacordate, noi am reclamat trei situaţii singur cu portarul în care nu am marcat, e vina noastră că nu am reuşit, sunt sigur că dacă mai marcam un gol, câştigam.

Suntem o echipă mică, cu probleme, încercăm să dăm o replică pe măsură, ei nu se aşteptau la o astfel de replică, astăzi trebuia să luăm trei puncte. Indiferent de ce se va întâmpla până la sfârşit noi vom juca, ne pregătim pentru divizia B, să atacăm din nou promovarea, vor mai avea probleme cu noi multe echipe”, a declarat Nae Manea, la finalul partidei.

În etapa a XXIII-a, Gloria Bistriţa evoluează pe teren propriu cu Oţelul Galaţi, vineri, 15 martie, de la ora 21:30.