În primul meci de verificare,

Gloria Bistriţa, învinsă de campioana Ungariei

Gloria Bistriţa a suferit prima înfrângere în Ungaria, unde efectuează, timp d ezece zile, un stagiu de pregărire. Echipa bistriţeană a fost învinsă, duminică, la Szekesfehervar, de către campioana Ungariei, FC Videoton.

După ce la pauză scorul a fost 0-0, Videoton s-a impus în final cu 2-0, prin golurile marcate de Horvath (50) şi Gosztonyi (68), potrivit acfgloria.ro.

La Gloria Bistriţa au evoluat Albuţ - Tudose, Frăsinescu, V. Năstase, Velcovici - Anton, R. Mărginean - M. Roman, Predescu, Pădurariu - Curtuiuş. Au mai jucat: Dobrea, Levente, Costache, Feher, Lazăr, Lupaşcu, V. Florea, Popan.

“A fost primul joc, contra campioanei Ungariei. În prima repriză puteam să înscriem de două ori, am avut două ocazii singuri cu portarul, prin Pădurariu. N-am reuşit, iar în repriza secundă ne-au dominat, şi pe fondul schimbărilor făcute de noi. Am primit două goluri din faze fixe”, a declarat, pentru www.acfgloria.ro, antrenorul principal Nicolae Manea.