Gloria Bistriţa a pierdut dramatic partida, din deplasare, cu HC Zalău 25-23 (12-13)

Echipa noastră a pierdut, în această după – amiază, în deplasare, cu HC Zalău, partida contând pentru etapa a 9-a a Ligii Florilor.

La pauză, fetele noastre conducea 12-13. În repriza a doua, Gloria a început bine şi a reuşit să facă faţă presiunii jocului, chiar dacă au avut şi două eliminări simultane. După ce a condus la 4 goluri, Gloria a fost egalată la 20, în minutul 48.

Din minutul 51, Zalău a preluat conducerea şi a reuşit să obţină victoria, scor final 25-23.

Au marcat pentru echipa noastră: Oana Țiplea (10), Daniela Rațiu (5), Almudena Rodriguez (2), Bianca Zegrean (1), Andreea Tetean (1), Teodora Bloj (1), Szilvia Szabo (1), Valentina Ardean Elisei (1), Daniela Todor (1).

În poartă, Ana Maria Măzăreanu a salvat 16 din cele 41 de mingi trimise de jucătoarele HC Zalău pe poarta sa, având un procentaj de 39 %.

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud este pe locul 7, cu 15 puncte, la egalitate cu SCM Craiova. Etapa viitoare, miercuri 14 noiembrie, Gloria joacă acasă, de la ora 17.30, cu CSM Bucureşti, fiind ultima partidă din 2018.