Început bun de an pentru atleţii de la LPS Bistriţa

prof. Silvia Mureşan

La finele săptămânii trecute, sala de atletism din Bacău a găzduit cea de-a XXXI-a ediţie a Cupei Bistriţei, concurs naţional de atletism. La startul acestei competiţii s-a aliniat şi Liceul cu Program Sportiv Bistriţa, cu un număr important de atleţi, care au concurat la două categorii, şi anume Open (cu atleţii seniori, componenţi ai lotului olimpic şi naţional) şi la categoria rezervată juniorilor III. Per total, la concurs au participat peste 250 atleţi de la cluburi din 20 de judeţe.

Rezultate notabile au obţinut Iulia Georgeta Mănăstire, la categoria Open. Aceasta a terminat a V-a în proba de 60 m, cu timpul de 8.23 şi a IV-a, tot la categoria Open, în proba de 200 m, cu 26.88. Geta Mănăstire a fost depăşită, în ambele probe, doar de senioare.

La categoria Juniori III, cel mai titrat atlet al LPS Bistriţa a fost Daniel Rus, care a avut cea mai bună performanţă pentru categoria sa de vârstă, în proba Open de 1500 m, cu 4:33.27, dar şi în proba de 3000 m cu 9:40.50. A fost secondat cu brio de colegul său Alexandru Marica, cu al treilea timp, pentru categoria sa de vârstă, la 1500 m şi al doilea la 3000 m.

O competiţie bună au avut-o atletele cu o mai mică vechime în secţie dar care au obţinut rezultate competitive la probele competiţiei, şi anume: Dana Balla – 400 m, Teodora Partaila – 800 m, Mehelean-Pop Andreea – 60 m şi 200 m, Rauca Ana – 60 m şi 200 m, Fătu Denisa – 60 m. Ştafeta de fete a LPS a obţinut locul IV la 4 x 200 m şi locul 2 la 4 x 400 m. Atleţii sus menţionaţi au fost însoţiţi la concurs de prof. Silvia Mureşan, care i-a selecţionat pe majoritatea dintre ei.