Invitație pentru scriitorii bistriţeni la ediția a III-a a Serilor de la Casa Colecțiilor
În perioada 11–12 iulie 2026, va avea loc ediția a III-a a Serilor de la Casa Colecțiilor organizate de Biblioteca Judeţeană”George Coşbuc” Bistrița-Năsăud, director Ioan Pintea.
Programul cuprinde momente deosebite, între care dezvelirea unor plăci memoriale dedicate unor personalități ale culturii bistrițene ( sâmbătă 11 iulie de la ora 10), şi seri dedicate editurilor, lansări de carte, maraton literar, recitaluri muzicale, sâmbătă 11 iulie şi duminică, 12 iulie, de la ora 16.
Organizatorii îi invită pe scriitorii bistriţeni să participe activ la Maratonul literar, prin susținerea unei scurte lecturi din creația proprie, în una dintre cele două zile ale manifestării. De asemenea, dacă aveţi titluri de carte de anul acesta de lansat, să treceţi numele cărţii şi editura.
Vă invităm să vă înscrieţi până duminică, 28 iunie 2026, optând pentru una dintre cele 2 zile, trimițând un mesaj la adresele de e-mail: Laura Goia [email protected], Gabriela Molnar [email protected] şi Menut Maximinian [email protected]
Vă așteptăm să fiți parte a unei noi ediții a Serilor de la Casa Colecțiilor, un prilej de întâlnire între autori, editori și public, într-o atmosferă dedicată cărții, dialogului și valorilor culturale în cadrul Zilelor Bistriţei.
Citiţi şi:
- Dragobete liric. Poezie, artă plastică și amprente muzicale, la Casa Colecțiilor
- Luni începe Bacalaureatul: Peste două mii de candidați din Bistrița-Năsăud intră în focul examenelor
- PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României
- CS Gloria Bistrița își începe aventura în EHF Champions League 2026/2027 în Grupa B
- În aşteptarea Serilor de la Casa Poetului
























Adaugă comentariu nou