ISU BN: 32 de pompieri militari bistrițeni au plecat spre județul Galați pentru misiuni în zonele afectate!
Joi, 09/19/2024 - 12:32
Astăzi, 32 pompierii militari bistrițeni, alături de pompieri militari din 25 de unități subordonate IGSU au început deplasarea spre județul Galați, să preia misiunile în zonele afectate.
După rotirea echipelor, pompierii care au intervenit în ultimele trei zile se vor retrage la unitățile lor.
Noul personal dislocat în județul Galați din cadrul ISU Bistrița - Năsăud (2 ofițeri, 17 subofițeri și 13 soldați) este pregătit să își desfășoare activitatea pentru cel puțin trei zile. În acest timp, pompierii continuă acțiunile esențiale în gospodăriile afectate de inundații, evacuând mâlul din locuințe, curți și subsoluri. În același timp, lucrează pentru curățarea drumurilor locale de aluviunile aduse de ape, asigurând astfel accesul spre casele oamenilor. În plus, aceștia intervin pentru a evacua bunurile cetățenilor.
În perioada 16-19 septembrie, forțele de intervenție din județul Galați au acționat intens pentru a gestiona efectele inundațiilor. Acestea au fost implicate în evacuarea apei din 231 de gospodării, inclusiv beciuri, și au avut peste 1000 de misiuni pentru curățarea curților, caselor, șanțurilor și fântânilor afectate. Eforturile colegilor noștri s-au concentrat și pentru evacuarea apei și a mâlului care au afectat 4 biserici, 10 școli și centre sociale de pe raza județului. De asemenea, au intervenit pentru recuperarea animalelor și realizarea unor lucrări de decolmatare.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență monitorizează constant situația pentru a asigura că toate măsurile necesare sunt implementate eficient în gestionarea misiunilor din zona afectată.
Citiţi şi:
- Pompierii din Bistrița-Năsăud intervin pentru evacuarea apei din mai multe gospodării
- Pompierii militari și voluntari au intervenit în mai multe localități pentru evacuarea apei din gospodării
- Incendiu în Parcul Național Munții Rodnei! Circa trei hectare de pădure sunt afectate!
- (Foto) Petriş: Doi copii şi o persoană dializată, preluaţi de SMURD. 50 de locuitori, cazaţi în Căminul Cultural
- Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud: Beciuri, grădini, gospodării inundate; drumuri și poduri afectate de viituri
Meniu principal
Ultimele stiri
Joi, 22:13
Regal de folk la Năsăud! Cultura
Comentarii
Nae -
Joi, 20:01
Dacă n-ar fii pompierii,cum ar fii!?!
N-ar fii dispărut turnurile gemene diin us?
Eu cred că nu...
Ana Vaida Vaida -
Mie, 16:15
Da, a fost frumos, dar nu este meritul meu, este al tuturor dragilor mei colegi și prieteni!
Nae -
Mar, 19:29
Walk for your future!
🙂
Rodica Fercana -
Mar, 13:26
Intotdeauna sunt cu sufletul și inima alături de sătenii care-și onorează înaintașii. Sincere...
Ionuc Năuc -
Mar, 13:11
Dorel vs. Doru pe Bârgău.
Aniversări
La mulţi și binecuvântați ani artistului și creatorului popular Virginia Linul, doctor în etnologie!
Este o zi specială pentru creatorul și artistul popular VIRGINIA LINUL - doctor în etnologie, Cetățean de onoare al județului Bistrița-Năsăud - care...
Cu ocazia aniversării zilei de naştere, adresăm sincere urări aniversare jurnalistului și scriitorului ZORIN DIACONESCU.
La popas aniversar, gândurile noastre bune se îndreaptă către părintele Emanuel Sălăjan, preot paroh la Sita.
Adaugă comentariu nou