Ministrul Bogdan Ivan: Puterea companiilor românești pentru un viitor mai verde - Electrica și Romgaz aduc 400 MW de energie curată
Astăzi, am făcut un nou pas pentru viitorul energetic al României: Electrica și Romgaz au semnat un Memorandum de Înțelegere pentru dezvoltarea, în comun, a unor capacități verzi de producere și stocare a energiei, cu o putere totală instalată de până la 400 MW, anunță ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
Potrivit acestuia, complementaritățile celor două companii se transformă într-un avantaj competitiv pentru România. Parteneriatul dintre cele două companii românești – gândit exclusiv prin proiecte pornite de la zero – îmbină experiența Electrica, cu cei 4 milioane de clienți și un portofoliu în expansiune de proiecte fotovoltaice, cu forța financiară și stabilitatea Romgaz, pilon esențial al securității energetice naționale.
"Această colaborare înseamnă:
- 400 MW capacitate nouă de energie regenerabilă, cu impact direct în atingerea țintei naționale pentru 2030;
- integrarea producției și a stocării, pentru a asigura stabilitatea și eficiența sistemului energetic;
- o dovadă că modelele de cooperare între companiile românești pot accelera tranziția verde și pot oferi o valoare distinctă pe piața din întreaga regiune.
Prin această inițiativă, demonstrăm că energia curată, securitatea energetică și investițiile majore românești pot merge împreună, construind un viitor sustenabil pentru economie și pentru fiecare român", precizează ministrul Bogdan Ivan.
Citiţi şi:
- Ministrul Energiei, Bogdan Ivan: Două proiecte esențiale pentru viitorul energetic al României
- Ministrul Bogdan Ivan, întâlnire cu actorii din sector: Energia este un drept, nu un privilegiu
- Ministrul Bogdan Ivan: România și Japonia – Parteneriat strategic pentru viitorul energiei verzi
- Ministrul Bogdan Ivan: Digitalizarea și Energia- Cooperare pentru dezvoltarea României!
- Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Suntem pregătiți pentru lunile de vară, pentru ca energia să nu lipsească din nicio gospodărie!
Adaugă comentariu nou