Mitropolitul Andrei, alături de clericii din Protopopiatul Ortodox Năsăud la conferința preoțească de primăvară
Mar, 05/23/2023 - 08:04
La Centrul Misionar de Tineret „Ioan Bunea” din Sîngeorz-Băi, luni, 22 mai 2023, clericii din Protopopiatul Ortodox Năsăud s-au reunit în cadrul conferinței preoțești semestriale de primăvară. Întâlnirea a fost precedată de un Te Deum, fiind săvârşit la Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe” din proximitatea Centrului Misionar de Tineret, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a prefectului județului Bistrița-Năsăud, Teofil Cioarbă, și a primarului orașului Sîngeorz-Băi, Cătălin Bota.
Apoi, în sala de evenimente a Centrului, Părintele Mitropolit Andrei a prezidat lucrările conferinței, le-a adresat clericilor un cuvânt de învățătură și a prezentat tema omagială a anului 2023, proclamat ca „An omagial al pastorației persoanelor vârstnice”.
Invitatul permanent al conferințelor de primăvară din anul acesta, pr. conf. univ. dr. Ioan Bizău, cadru universitar al Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, a susţinut o prelegere pe tema „Bătrânețea și bătrânii în viața Bisericii. Lecția pedagogiei eclesiale”, în contextul Anului omagial al pastorației persoanelor vârstnice.
Conferința semestrială s-a încheiat cu câteva îndemnuri pastorale făcute de Mitropolitul Andrei, precum și cu luări de cuvânt din partea preoților prezenți, în frunte cu protopopul de Năsăud, preotul Ioan Dâmbu, care a făcut anunțuri de ordin administrativ și pastoral.
La final, Părintele Mitropolit Andrei le-a dăruit tuturor celor prezenți cartea „Cuvintele bătrânilor” de Părintele Dionysios Tatsis, apărută la Editura Renașterea a Arhiepiscopiei Clujului, fiind tradusă din limba franceză de Înaltpreasfinția Sa.
Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului
Foto credit: Protopopiatul Năsăud
Citiţi şi:
- Mitropolitul Andrei, la conferință preoțească de primăvară din Protopopiatul Bistrița
- Mitropolitul Andrei și episcopul-vicar Benedict Bistrițeanul, la conferința preoțească de toamnă a Protopopiatului Bistrița
- Mitropolitul Andrei, la Conferință preoțească de primăvară în Protopopiatul Bistrița
- Episcopul-vicar Benedict Bistrițeanul, la conferința preoțească de primăvară în Protopopiatul Beclean
- Mitropolitul Andrei şi Episcopul Benedict, întâlnire cu preoţii din Protopopiatul Bistriţa

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
În timp ce întreaga lume sportivă trăiește emoțiile Campionatului Mondial de Fotbal, lumea...
Comentarii
Poiana Mărului -
Joi, 22:45
D-na Alina, aveți mare dreptate! Sunt convins că ați parcurs presa românească din a doua jumătate a...
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Aniversări
Astăzi este o zi specială pentru ing. Ioan Cătălin Păun, director executiv al Direcției pentru Agricultură a județului Bistrița-Năsăud.
Ziua de dumneavoastră de naștere, doamna prof.
Astăzi e o zi specială pentru domnul Ioan Zăgrean, fost subprefect al județului Bistrița-Năsăud. Ne alăturăm celor care îi transmit calde urări...























Adaugă comentariu nou