Năsăudenii au obţinut trei medalii de aur, cinci de argint, opt de bronz şi o menţiune la CN Karate Fudokan

Acesta este bilanţul rezultatelor obţinute de cei 16 sportivi aparţinând Clubului Sportiv SHOTOKAN DOJO Năsăud -  antrenaţi de Ionel Brezoi, posesor al centurii negre 4 DAN şi arbitru internaţional categoria B -  care au participat la finala Campionatului Naţional de Karate Fudokan.

Cu aceste rezultate,  SHOTOKAN DOJO Năsăud s-a clasat pe locul 6 la finalul competiţiei. Mai important este faptul că 14 din cei 16 sportivi năsăudeni au obţinut calificarea la diferite probe la Campionatul European, campionat ce se va desfăşura în perioada 20 – 25 mai, la Bucureşti.

Sunt extrem de bucuros de rezultatele obținute de sportivii mei la acest campionat. Cu această ocazie le doresc mult succes  la Campionatul  European, pentru a reprezenta cu succes România”, a precizat antrenorul acestor minunaţi sportivi, Ionel Brezoi.

Iată rezultatele obţinute de năsăudeni:

La categoria seniori, Marian Buhai a obţinut locul 6,  la proba kata individual, locul II la proba enbu masculin împreună cu fratele sau Andrei Buhai, şi locul 3 la proba kata echipe împreună cu Andrei Buhai şi Ionuţ Scurtu, iar la proba de kumite locul 9.

La categoria tineret, Andrei Buhai a obţinut la proba kata individual locul 3, în timp ce la proba de kumite şi fuguko a obţinut locul 5.

La categoria juniori, Diana Scurtu şi Ana Maria Ceuca au obţinut locul 6, respectiv 8 la proba de kata individual. La proba de kata echipe, înpreună cu Diana Ciuta, au reuşit să câştige locul 1,  respectiv la proba de kumite individual Diana Scurtu a cucerit  locul 3.

La categoria cadeţi, sportivul  Daniel Prundar a terminat pe locul 6 la proba de kata individual.

La categoria copii I, Alexandra Brezoi a obţinut locul 3 la proba de kata individual. iar la proba de kata echipe, împreună cu Delia Gaftone şi Mariana Leuca, au terminat concursul pe locul 2.

La categoria copii  2, Delia Gaftone a obţinut la proba de kata individual locul 2, Nicuşor Sas la proba de kata individual locul 4, Delia Gaftone a obţinut la proba de kihon locul 1, Delia  Gaftone la proba de kumite individual locul 3,în timp ce la aceeaşi probă, Mariana Leuca a obţinut locul 2, iar Laurenţiu Ciobanu, la proba de kumite individual, locul 3.        La categoria copii 3, Raul Brezoi -  locul 3 (kata individual), Raul Brezoi  - locul 1 (kihon individual), Lucian Andrei  - locul 7 (kihon individual),  Raul Brezoi împreună cu Lucian Andrei şi Lucian Leuca -  locul 2 (kata echipe), Raul Brezoi împreună cu Lucian Leuca  - locul 3 (enbu masculin).

La categoria copii 4, Rareş Martiţa termint pe locul 7, la proba de kata individual.

***

În perioada 3 – 6 aprilie, municipiul Cluj – Napoca a fost gazda finalelor Campionatului Naţional de Karate Fudokan, pentru seniori, tineret, junior, cadeţi şi respectiv pentru copii I, II, III şi IV. Sub atenta supraveghere a preşedintelui Federaţiei Mondiale, Sensei Ionel Bara – 8 DAN, şi a preşedintelui Asociaţiei Române de Karate Kyodai Ai Sensei Teodor Telembici  - 6 DAN, competiţia a aliniat la start un număr de 13 cluburi cu un număr de aproximativ 350 – 400 sportivi.