Poarta Transilvaniei Bistrița-Năsăud
Mihaela Ivan: În adâncuri, sub pământul pe care se ridică Poarta Transilvaniei Bistrița-Năsăud, se află o Planetă, Planeta Tăușoare!
Lun, 09/20/2021 - 13:16
În adâncuri, sub pământul pe care se ridică Poarta Transilvaniei Bistrița-Năsăud, se află o Planetă, Planeta Tăușoare.
Specialiștii îi spun Peșteră, dar este o Planetă unde-n întuneric este viață. Printre galeriile ce coboară abrupt, găsești câmpuri timide de flori de gips și deși nu vezi luna, există ceva unic în lume, aici, Moon milk (lapte de lună).
Melodia Tăușoarelor este-n ritmul cascadelor, râurilor subterane, pietrelor care bolborosesc la atingerea lor, bătăii inimii, când vezi hăul de negru și „PIU” - semnalul speologilor, că exiști acolo.
…, iar pereții de stâncă, zici că fac loc când începe VOCEA. Vocea Tăușoarelor, curatorul Crin Theodorescu.
Totul stă drepți, ascultă și se lasă studiat.
Totul vorbește despre evoluția Pământului, despre noi, despre comori pe care trebuie să le vedem, căci sunt la picioarele noastre.
7 ore am stat sub Pământ, în tranșee și când era greu, Vocea Tăușoarelor începea încă o poveste care ne ducea ca vântul printre galerii, prin Trecerea Comuța, pe frânghii, printre planșee stalagmitice, “La Sala de Mese”, pe lângă fosila de Campanile Giganteum, oase de lilieci, sfere de calcar care reprezintă un fenomen unic în pesterile lumii.
Și câte și mai câte.
Diana Boariu a surprins o bucățică din minunea Planetei din Poarta Transilvaniei. Oricâte imagini am pune, este imposibil să realizați ce este acolo.
Efectiv simți că ești pe altă Planetă.
Curatorul Crin Theodorescu este parte din Planeta aceasta, știe totul despre ea. O îngrijește ca pe propriul copil.
Un OM rar, un specialist desăvârșit care a transformat cele 7 ore grele, într-una dintre cele mai frumoase experiențe.
Și dorința să revenim acolo și încă ceva… .
“Pentru că am promis.”
Mulțumim!!!
•••
Este #MusaiDeȘtiut că Peştera Tăuşoare din #Poarta_Transilvaniei:
• are cea mai mare lungime a galeriilor din Carpații Orientali;
• într-o sală aflată la peste 4 kilometri și jumătate distanță de intrarea în peștera se află o cascadă de 15 metri înălțime;
• se găsesc minerale de gips, numite anthodite sau flori de gips, aici aflându-se cea mai mare concentrare de formațiuni de gips din pesterile țării;
• a fost identificată prezența mineralului „Mirabilit”, unic în pesterile din România și găsit doar în câteva peșteri din lume, dar și a „Bilelor de Tăușoare”, sfere de calcar care reprezintă un fenomen unic în pesterile lumii;
• este singura din Carpații Orientali în care au fost găsite fosile de faună glaciară din specia „urs de peșteră”;
• au fost identificate patru specii de lilieci care își au habitatul în peșteră: liliacul mic cu potcoavă, liliacul comun, liliacul comun mic și liliacul cărămiziu;
• adăpostește un număr de aproximativ 10.000 de lilieci pe perioada iernii, aflați în hibernare;
• tot aici se găsesc elemente de faună de podea cu caracter unic, elemente unice sau rare din domeniul mineralogiei și geologiei;
• ascunde o succesiune de galerii care se întind pe aproape 17.000 de metri;
• fost descoperită în 1955 de învăţătorul Leon Bârte.
Mai multe informații, pe site-ul de la Complexul Muzeal Bistrita-Nasaud: https://bit.ly/3uZkAUm
Meniu principal
Ultimele stiri
Dum, 12:25
Pr. Vasile Beni: Puterea Sfintei Cruci Cultura
Revista „Arhivele Bistriței”, anul X, Fascicula 1 ( 25 ), care apare la „Presa...
Comentarii
Rus Augustin -
Dum, 13:18
STIMATE DOMNULE PROFESOR MIRCEA DAROȘI, STIMATĂ DOAMNĂ,
Ați valorificat „clipa” prin...
Un ultim gand -
Vin, 09:37
Drum lin spre cer Claudiu.Fluturi albi sa te însoțească și muzica ingerilor.Lacrimile noastre nu...
prof. Radu Băeș -
Joi, 09:53
La mulți ani cu sănătate!
Jula Rodica -
Mie, 04:33
Odihnă veșnică,resemnare familiei indurerate
Jula Rodica -
Mie, 04:32
Odihnă veșnică,resemnare familiei îndurerate😢
Aniversări
În zi de naştere, îi urăm omului de cultură ALEXANDRU CÂŢCĂUAN, director al Casei de Cultură a Sindicatelor din Bistriţa, multă sănătate, împliniri...
Cele mai sincere urări aniversare, în zi de naştere, adresăm domnului ing. VASILE MOLDOVAN, fost primar al municipiului Bistriţa.
La mulţi ani!...
Sănătate, bucurii, realizări profesionale și împliniri în plan personal, îi dorim în zi de naştere, domnului MARIUS BODEA, viceprimar al oraşului...
In Memoriam
Matematicianul - scriitor Ion Barbu s-a născut la data de 19 martie 1895, la Câmpulung Muscel.
Comentarii
Fix așa ! Noroc cu luceafărul ce licărește în actuala politică județeană că am reușit și noi să ne dăm seama !?!
Adaugă comentariu nou