Primarul Ioan Turc, pe şantierul de pe str. Gării! Care este stadiul lucrărilor
Lun, 07/17/2023 - 09:56
Primarul municipiului Bistriţa. Ioan Turc, a evaluat stadiul lucrărilor de pe segmentul de pe strada Gării, care au fost finalizate la nivel de balast stabilizat, acoperit de un strat de emulsie de bitum, cu rol de protecție.
"În această săptămână se lucrează la ridicarea capacelor de canal la cotă, se realizează racordurile la drumurile laterale, se montează bordurile, iar apoi se toarnă primele două straturi de asfalt. După deschiderea circulației pe acest tronson de pe Axa de transport Gării – Decebal – Andrei Mureșanu – Năsăudului, lucrările vor continua pe segmentul Nicolae Bălcescu – Poșta veche", a transmis primarul Ioan Turc.
Citiţi şi:
- Lucrările avansează la sensul giratoriu de la "Apollo"!
- Centru de vaccinare la Policlinica de pe str. Gării! Nu este nevoie de programare!
- Biciclist accidentat pe str. Gării! S-a dezechilibrat și a căzut pe stradă
- Vineri şi sâmbătă, campanie de colectare a deşeurilor electrice şi electronice, la Năsăud! Puteţi scăpa de electrocasnice, lângă rampa Gării!
- Care este stadiul lucrărilor pe axa de transport Gării – Decebal – Andrei Mureșanu – Năsăudului

Meniu principal
Ultimele stiri
Mar, 07:24
Andreea Baias - câștigătoarea Festivalului Concurs "Cap de primăvară, talente din școală" Lun, 14:55
Echipele de robotică din județ, pe podium la Regionala Nord! Calificare în etapa națională Cultura
Asociația Departe a organizat, la Bistrița, Ediția a 2-a a proiectului de educație cinematografică...
Comentarii
Cum să prinzi o moimă -
Lun, 20:07
Mai întâi cați huciul unde stau moimele. Apoi te încalți cu ciobote și mergi și tropăi sub huci ca...
Toni -
Dum, 15:05
Motto:
"Greu să stingă focul nădejdilor ce-au murit
Greu s-aprindă focul nădejdilor istovit......
Românul Constantin Brâncuși -
Dum, 14:56
În primăvara lui 1939 Constantin Brâncuși a fost împreună cu Maria Tănase la New York, la o mare...
Vio -
Sâm, 19:58
🚗 Viocars Iasi – Program NON-STOP la Aeroport Iasi! ✈️
Aveți zbor dimineața devreme? Nicio...
Grigore D -
Sâm, 17:45
Domnule director , cu stima si respect deosebit, avem placerea sa va dorim viata lunga , pensie pe...
Aniversări
În zi de naştere, adresăm calde urări de bine preacucernicului părinte Petru- Florin Moişan, preot paroh la Slătinița.
Cele mai sincere urări aniversare, în zi de naştere, transmitem domnului prof. CORNEL ANTOHE, director adjunct al Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu”...
În zi de naştere, adresăm calde urări de bine doamnei profesor IOANA DOINA SZILAGYI, director al Şcolii Gimnaziale Negrileşti.
In Memoriam
Costumul
In memoriam Monsenior Grigore Zăgrean























Comentarii
In primul rând, pe strada Gării ar trebui lărgit trotuarul din fața magazinului Winmarkt, la nivelul lățimii inițiale si refăcut aliniamentul laturii respective, având în vedere circulatia pietonală intensă din zona gării si autogării spre centrul orasului.
Acest lucru poate fi realizat prin reconfigurarea si mutarea sensului giratoriu mai spre bustul lui Mihai Eminescu. Cu atât mai mult cu cât sensul giratoriu din zona Winmarkt, oricum ar trebui să fie mărit astfel încât să includă si pista de bicicliști.
In al doilea rând , la Policlinică după desfiintarea gardului din fata clădirii, a rezultat un spatiu generos dar din păcate amenajat fără nici o utilitate practică. De aceea, pe suprafata respectivă ar putea fi amenajate un mare număr mare de locuri de parcare mai ales că fiind vorba de servicii medicale ambulatorii , cei mai multi pacienti se deplasează cu mijloace de transport proprii si nu au unde să parcheze. Poate aude primarul Turc, care mereu se plânge de disparitia locurilor de parcare prin amenajarea pistelor de biciclete.
Adaugă comentariu nou