Sângeorz-Băi devine un oraș mai curat, mai accesibil și mai prietenos, cu fonduri europene
Lun, 08/11/2025 - 07:23
Marcel Boloș, directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest și echipa sa, alături de primarul orașului Sângeorz-Băi, ing. Cătălin Bota, au evaluat stadiul proiectelor finanțate din fonduri europene, fiind stabilite direcțiile strategice pentru dezvoltarea viitoare a orașului.
"Cu ajutorul fondurilor europene Sângeorz-Băi devine un oraș modern, accesibil și atractiv pentru locuitori și turiști deopotrivă.
Drumuri mai bune
Piste de biciclete
Clădiri reabilitate
Spații publice sigure
Proiecte pentru un oraș verde și prietenos
Avem un potențial turistic uriaș, iar investițiile bine gândite pun în valoare aerul curat, peisajele montane și izvoarele minerale care definesc identitatea noastră.
Cu investiții bine direcționate, punem în valoare acest potențial uriaș!", a precizat primarul Cătălin Bota.
"Oamenii din Sângeorz-Băi trăiesc deja mai bine datorită fondurilor europene. Peste 6 milioane de euro au fost investiți în ultimii ani pentru modernizarea grădinițelor și construirea unei școli noi, unde copiii învață în condiții moderne, aproape de casă. Familiile beneficiază de spații educaționale sigure, adaptate nevoilor actuale.
La aceste investiții se adaugă acum alte 17 milioane de euro prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027, prin patru proiecte aflate în curs de implementare, care vor crește semnificativ calitatea vieții pentru toți locuitorii din oraș.
Oamenii vor avea trasee pietonale moderne, unde se pot plimba în siguranță,
piste de biciclete bine conectate prin poduri și pasarele, dar și microbuze electrice care vor oferi o alternativă curată la mașina personală.
Spațiile verzi se extind, iar zonele abandonate se transformă în locuri de relaxare, cu alei, bănci, locuri de joacă, iluminat modern și Wi-Fi gratuit. Două zone centrale devin puncte de atracție atât pentru localnici, cât și pentru turiști.
Drumurile se modernizează, o clădire de patrimoniu va deveni centru cultural, iar tinerii vor avea acces la un nou spațiu recreativ. Întreaga comunitate va beneficia de un oraș mai activ, mai sigur și mai viu.
Echipa ADR Nord-Vest a fost în vizită la Primăria Sângeorz-Băi pentru a discuta despre stadiul acestor investiții și despre pașii următori. Se lucrează intens, iar fiecare proiect duce orașul mai aproape de un viitor în care oamenii se pot bucura cu adevărat de locul în care trăiesc.
Sângeorz-Băi devine un oraș mai curat, mai accesibil și mai prietenos. Cu fonduri europene, speranțele comunității se transformă treptat în realitate", a scris ADR Nord-Vest, după viita în orașul stațiune.
Citiţi şi:
- Coridor Verde de mobilitate urbană în centrul istoric al Bistriței, cu fonduri europene. Ce presupune proiectul
- La Sângeorz-Băi, zona străzii Republicii va fi reamenajată, cu fonduri europene
- Parcul Stațiunii Sângeorz-Băi, primenit printr-un proiect cu fonduri europene
- ADR Nord-Vest: Orașul Beclean s-a schimbat complet în ultimii 10 ani. În următorii 4 se va schimba și mai mult
- Fonduri europene pentru reabilitarea parcului și restructurarea străzii Republicii din stațiunea Sângeorz-Băi

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
În anul 1952, la Casa de Cultură din Bistrița, lua naștere o formație de cântece și dansuri...
Comentarii
Iulia Berger -
Mar, 08:04
Felicitări și mult succes, omul potrivit la locul potrivit, mai rar în ziua de azi...Toate urările...
Marica Smaranda -
Lun, 22:23
Mulțumesc din inimă pentru plăcuta surpriză!
Voi,familia Rus,ați fost și veți rămâne prietenii mei...
Marica Smaranda -
Lun, 22:21
Mulțumesc din inimă pentru plăcuta surpriză!
Voi,familia Rus,ați fost și veți rămâne prietenii mei...
ecologistul -
Lun, 13:20
E belita treaba !
Urmatorul primar sa vina de la haur sau sos cu sosocarii la butoane ?
Atunci...
Claudiu M. -
Lun, 13:08
Putea fi aleasă chiar președinte OFSD că îi ... cea mai tare în clanță!
Aniversări
La popas aniversar, îi transmitem părintelui paroh Grigore Conea de la Biserica "Sf.
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Ciprian Marcu, preot paroh la Orheiu Bistriței, vă adresăm urări de sănătate și îndelungate zile alături...
Cele mai sincere gânduri de prețuire și urări de sănătate, bucurii și împliniri lui Gr
In Memoriam
De curând, ne-a ajuns vestea că Augustin Danciu, cunoscut sub numele de Tinu, a ”încetat” activitatea de librar, pe care a practicat-o toată viața.
























Adaugă comentariu nou