Colegiul Tehnic Infoel Bistrița va pilota planuri-cadru alternative! Reforma începe în clasă!
Joi, 06/25/2026 - 15:40
Colegiul Tehnic Infoel Bistrița se numără printre cele 11 licee, care alături de cele 32 incluse inițial, vor pilota planuri-cadru alternative, în cadrul „Programului Național pentru pilotarea sistemică de planuri-cadru în învățământul liceal de stat, particular și confesional”.
Potrivit ministerului Educației, includerea în acest program înseamnă implementarea unor planuri-cadru ce oferă mai multă flexibilitate în organizarea disciplinelor pe an de studiu, a orelor alocate acestora pe săptămână (inclusiv a orarului elevului); prioritizarea alegerilor elevilor, prin extinderea Curriculumului la Decizia Elevului din Oferta Școlii (CDEOȘ) în domenii precum: comunicare în era digitală, antreprenoriat digital, robotică și imprimare 3D, bioetică, inteligență artificială sau stare de bine.
Planul-cadru este documentul care stabilește disciplinele (materiile) care se studiază; numărul de ore alocat fiecărei discipline pe săptămână.
"Felicitări pentru curajul de a inova,
🔹 Colegiul Economic, municipiul Arad, județul Arad (unitate de stat);
🔹 Liceul Internațional IOANID, Sector 1, municipiul Bucureşti (unitate particulară);
🔹 Colegiul Național „Emanuil Gojdu”, municipiul Oradea, județul Bihor (unitate de stat);
🔹 Colegiul Tehnic INFOEL, municipiul Bistrița, județul Bistrița-Năsăud (unitate de stat);
🔹 Liceul POLITEHNICA, Sector 6, municipiul Bucureşti (unitate de stat);
🔹 Liceul Teoretic „Eugen Lovinescu”, Sector 6, municipiul Bucureşti (unitate de stat);
🔹 Liceul Internațional PREMS, municipiul Braşov, județul Braşov (unitate particulară);
🔹 Liceul DANUBIUS, municipiul Călăraşi, județul Călăraşi (unitate de stat);
🔹 Şcoala Liberă Waldorf „Sophia”, municipiul Braşov, județul Braşov (unitate particulară);
🔹 Liceul UMFST „George Emil Palade”, municipiul Târgu Mureş, județul Mureş (unitate de stat);
🔹 Colegiul Național „Doamna Stanca”, municipiul Satu Mare, județul Satu Mare (unitate de stat)", a transmis Ministerul Educației.
Mai multe despre acest program AICI
Citiţi şi:
- Felicitări! Prof. Aurelia Dan, de la Colegiul Național „Liviu Rebreanu” Bistrița, în Comisia pentru programa școlară la Istorie – liceu. Ioan Aurel Pop, președintele Academiei Române, coordonatorul științific al grupului de lucru
- Ministrul Ligia Deca, despre “orele” date copiilor în afara școlii: Dacă toată lumea simte că este nevoie de pregătire suplimentară, probabil că trebuie să facem ceva!
- Liceul Tehnologic Agricol Bistrița, unul din cele 10 licee care vor pilota strategii de adaptare curriculară în cadrul proiectului RECRED
- Simpozionul Judeţean,,Moştenirea Liviu Rebreanu”
- Felicitări! Prof. Emese Cîmpean de la Colegiul Național „Petru Rareș“ Beclean, decorată de președintele Klaus Iohannis

Meniu principal
Ultimele stiri
Dum, 08:26
Andrei Marga: Obsesia dușmanului Sâm, 20:10
Prof. Mirela Rus: ÎMBRĂȚIȘAREA SMERENIEI Cultura
„Ceea ce faci pentru tine, piere odată cu tine, ceea ce faci pentru alții, aceea...
Comentarii
Rus Augustin -
Vin, 14:32
STIMATĂ ȘI APRECIATĂ DOAMNĂ CORNELIA
ONORATĂ FAMILIE ARCHIUDEAN
Capacitatea de a...
Comnn Nastasia -
Joi, 14:26
La câți mai mulți ani..!!!
Să trăiți că ne trebuiti !!!
Olimpiu Nușfelean -
Joi, 09:39
La mulți ani cu sănătate doamnei profesor Ana Tătar, om și dascăl ce merită o nestinsă prețuire! Și...
rasunetul -
Joi, 06:27
0 263 233 583 - Centrul de Sănătate Mintală
Tămășan Coralia Felicia -
Mie, 18:24
Oare cine a scris versurile,tot domnul Mititelu?
Aniversări
În zi de naștere, adresăm cele mai calde urări aniversare doamnei Dana Someșan, consilier superior la
La popas aniversar, gândurile noastre bune se îndreaptă către părintele Ioan Simion Cassian, preot paroh la Ciceu Poieni.
La popas aniversar, gândurile noastre se îndreaptă către doamna profesor Elena M.
In Memoriam
Sunt oameni a căror biografie poate fi povestită prin funcțiile pe care le-au avut, prin locurile în care au slujit și prin anii pe care i-au...























Adaugă comentariu nou