Numărul salariaţilor, în continuă scădere
Numărul salariaţilor din judeţul Bistriţa-Năsăud, la sfârşitul lunii decembrie, a fost de 53.845 persoane, în scădere cu 533 persoane faţă de noiembrie 2010 şi cu 5.109 persoane faţă de decembrie 2009, se arată într-un raport al Direcţiei Judeţene de Statistică.
Ponderea salariaţilor judeţului în efectivul de salariaţi pe ţară la sfârşitul lunii decembrie 2010 era de 1,2%.
,,Câştigul salarial mediu brut pe judeţ a fost de 1424 lei, în scădere cu 3,6% faţă de luna decembrie 2009 şi cu 1,8% mai mare faţă de luna anterioară. Câştigul salarial mediu net înregistrat la nivelul judeţului a fost de 1046 lei, cu 4,4% mai mic decât în luna decembrie 2009 şi cu 2,2% peste nivelul lunii precedente. Câştigurile salariale medii brute şi nete pe judeţ s-au situat cu 31,1% şi respectiv 30,1% sub nivelul mediu al acestor indicatori la nivel naţional”, se precizează în buletinul lunar emis de Statistică.
Numărul şomerilor aflaţi în evidenţele AJOFM Bistriţa-Năsăud la sfârşitul lunii decembrie 2010 era de 8605 persoane, în creştere cu 239 persoane faţă de luna anterioară şi cu 2519 persoane mai mic faţă de luna decembrie 2009.
,,Din numărul total al şomerilor, 44,4% erau femei. Rata şomajului a fost de 6,3%, cu 0,1% mai mare decât în luna anterioară şi cu 0,6% sub rata şomajului la nivel naţional”, se precizează în raportul emis de Direcţia Judeţeană de Statistică.
Citiţi şi:
- Câştigul salarial mediu brut, dar şi net, cu peste 26% mai mic faţă de media naţională
- Vezi cât câştigă bistriţenii
- Salariul mediu al unui bistriţean, cu un sfert mai mic decât la nivel naţional
- Salariul unui bistriţean, mai mic cu 25% faţă de nivelul mediu naţional
- Salariul mediu de BN, cu 27% mai mic faţă de media naţională! E cel mai mic din regiune!
Adaugă comentariu nou