O seară de muzică, talent și aplauze: bilanțul unui an artistic excepţional la Școala de Arte Bistrița

O „Seară de vară” a încheiat anul școlar la Școala de Arte Bistrița. Palatul Culturii Bistrița a găzduit spectacolul muzical-coregrafic „Seară de vară”, evenimentul care a marcat finalul anului școlar pentru cursanții Școlii de Arte Bistrița, instituție aflată în subordinea Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud.
Alături de elevii școlii, pe scenă au evoluat Muzica Militară a Garnizoanei Bistrița și Ansamblul „Doinița” al Cercului Militar Bistrița, oferind publicului un spectacol apreciat pentru diversitatea și calitatea momentelor artistice prezentate.
Evenimentul s-a desfășurat în prezența managerului CJC BN, Alexandru Pugna, directorul financiar Dana Dospina, ai structurilor militare din județ: colonelul Ciprian Balica, comandantul Brigăzii 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”, locotenent-colonelul Ovidiu Mitrofan - comandantul Batalionului 405 Sprijin Logistic Năsăud, locotenentul Mihai Ciontu, dirijorul Muzicii Militare a Garnizoanei Bistrița, și plutonierul-adjutant Cristian Rupa, șeful Cercului Militar Bistrița.
Pe scenă au urcat elevii coordonați de profesorii Cristina Bălan, Gabriela Cochișă, Eugen Tuți Hoca, Paul Petrovan, Eugen Raita, Lazăr Ometiță, Adrian Chiforescu, Ioan Petrușca, Cătălin Spân, Mădălina Filip, Cristina Bugnar, Valentin Muha, Paul Moldovan și Cornelia Bodescu, demonstrând talentul și rezultatele muncii desfășurate pe parcursul anului școlar.
Managerul Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud, Alexandru Pugna, a apreciat reușita manifestării și implicarea tuturor celor care contribuie la formarea artistică a tinerilor: „Un spectacol foarte reușit, emoționant și plin de lumină. Felicitări din suflet colegei mele, Cristina Stăuceanu Bălan-Pahone, cea care conduce Școala de Arte și Meserii Bistrița. Mulțumiri domnului colonel Ciprian Balica pentru continuarea frumoasei colaborări dintre instituțiile noastre. Felicitări tuturor profesorilor, instructorilor și cursanților!”
Spectacolul „Seară de vară”, prezentat de Menuţ Maximinian, a reprezentat un veritabil bilanț al activității desfășurate în acest an școlar a instituţiei coordonate de director Cristina Bălan, evidențiind talentul, perseverența și pasiunea elevilor care urmează cursurile Școlii de Arte și Meserii Bistrița.
La final, organizatorii au transmis tuturor cursanților și profesorilor gânduri de apreciere și urarea de a avea o vacanță frumoasă, după un an școlar bogat în realizări artistice.

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS] Statistici T5