Prefectul Teofil Cioarbă, după controalele în azile: Nu avem centre închise sau cu activitate suspendată, nici persoane relocate
Vin, 07/14/2023 - 11:50
Prefectul Teofil Cioarbă a anunţat, în cadrul unei conferinţe de presă, că rezultatele controalelor efectuate de echipe mixte în cele 36 de centre rezidenţiale pentru persoane vârstnice, persoane cu handicap şi copii din judeţul Bistriţa-Năsăud vor fi centralizate până luni, 17 iulie, urmând să fie transmise către ministerele de resort.
„În acest moment suntem în faza de centralizare a rezultatelor controalelor, urmând a le transmite ministerelor care au avut echipe de control în această săptămână. După centralizare, vă vom pune la dispoziţie informaţiile. Nu avem situaţii de persoane relocate, centre închise sau suspendate”, a transmis prefectul Teofil Cioarbă.
Citiţi şi:
- La mulți ani, TEOFIL-IULIAN CIOARBA, prefectul judeţului Bistriţa-Năsăud!
- Prefectul Teofil Cioarbă, la Silivașu de Câmpie: Totdeauna în slujba cetățenilor și a legii!
- Prefectul Teofil Cioarbă, alături d evoluntari, la campania de curățare a malurilor de la Măgura Ilvei!
- Ce au constatat autorităţile după controalele în centrele rezidenţiale pentru bătrâni, persoane cu dizabilităţi şi copii din Bistriţa-Năsăud!
- Au început controalele în cele 36 de centre rezidenţiale pentru persoane vârstnice, persoane cu handicap şi copii, din judeţ!
Meniu principal
Ultimele stiri
Joi, 12:14
Rugăciunile Părintelui Nicolae Cultura
Regulamentul celei de-a 41-a ediţii1-3 aprilie 2025 Organizatorul...
Comentarii
Ioan Mihali -
Mie, 20:50
Odihnă veșnică Monseniorului! Multă sănatate urmașilor și în mod deosebit
colegului meu de clasă,...
Andy -
Mie, 11:21
Hotărârea Curții Const. a României este corectă și era necesară, iar organele de drept să se...
Zaharia -
Mar, 18:52
Felicitări și mult succes în carieră. De asemenea oameni are nevoie instituția. Devotament și...
Radu -
Mar, 16:52
Anularea alegerilor prezidentiale din România a oripilat o lume întreagă. In discursul inaugural la...
Rus Augustin -
Mar, 14:53
„ÎN RAMA TIMPULUI” aș putea să încadrez și eu o amintire despre domnul prof. Cornel Cotuțiu...
Aniversări
În zi de naştere, adresăm calde urări de bine preacucernicului părinte FLORIN GORDON, preot paroh la Domneşti.
Bunul Dumnezeu să vă dăruiască har de rugăciune, preacucernice părinte FLORIN CELSIE, preot la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Prundu...
Este o dată importantă pentru domnul FLORIN SANDU SIMIONCA, primar al comunei Budacu de Jos, care îşi aniversează ziua de naştere.
In Memoriam
Când Dumnezeu venea pe calea ferată
Motto: ,,Credința noastră este viața noastră.” (Iuliu Hossu)
Comentarii
Ciolacu nu se dezminte. La scurt timp după preluarea functiei de Prim-ministru , Marcel Ciolacu a declarat în conferința privind proiectul Neptun Deep, dezvoltat de OMV Petrom și Romgaz că „România trece de la fapte la vorbe”. Numai că Marcel Ciolacu nu prea are proprietatea vorbelor. La ședința de Guvern de joi, 13 iulie, Ciolacu anunta decizia ministrului Muncii, Marius Budăi, de a demisiona din funcție, in urma scandalului din „azilele groazei”, acesta spune la un moment dat: " Am văzut dezvăluiri ale presei care denotă că nu mai există niciun gram de empatie”. Ciolacu nu stie că empatia nu se măsoară in grame. Corect ar fi "dram de empatie".
Mai departe, Ciolacu mai face o gafă : „Aş dori să le cer autorităţilor să nu picăm în cealaltă extremă şi să facem uz de zel." De aici rezultă că premierul nu stie că "zel" înseamnă râvnă, sârguință; ardoare, entuziasm. Prin urmare , a face uz de zel înseamnă a pune însuflețire puternică într-o acțiune. Altfel spus termenul "a face uz de zel" este ceva de bine si nu de rău. Probabil Ciolacu voia să spună "exces de zel", care înseamnă exagerare inutilă în îndeplinirea unei acțiuni, conform zicalei "Mai binele este dușmanul binelui".
(Vezi: https://adevarul.ro/politica/ciolacu-ministrul-budai-m-a-anuntat-despre-...)
Adaugă comentariu nou