Primele două operații robotice de chirurgie la Bistriţa! Felicitări doctorilor Sever Moldovan și Radu Elisei
Continuăm seria veștilor bune!
Astăzi, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița s-au realizat primele două operații robotice de chirurgie, un pas important în modernizarea actului medical.
✅Două persoane au beneficiat de operație robotică pentru hernie hiatală axială (stomac parțial herniat în torace), o intervenție minim invazivă, realizată cu tehnologie de ultimă generație.
👏🏻 Felicitări echipei chirurgicale formată din Dr. Sever Călin Moldovan și Dr. Radu Claudiu Elisei și de asistentele instrumentare ale Blocului Operator Centralizat al SCJUB. Intervențiile s-au desfășurat sub îndrumarea Dr. Adrian Bartoș și a echipei sale din Cluj-Napoca, împreună cu echipa anestezică condusă de Dr. Raluca Russu.
✅ Prin această reușită, aducem medicina viitorului mai aproape de pacienți, investind continuu în tehnologii avansate și în perfecționarea echipelor medicale.
Continuăm munca și investițiile în sănătate!
Din respect pentru oameni!
Preşedintele consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, Emil Radu Moldovan
Citiţi şi:
- Patologie digestivă superioară, carte primită cu mare interes de lumea științei
- Premieră medicală pentru SCJU Bistrița! Felicitări echipei dr. Vlad Beleuzu și dr. Justin Dodane
- Dr. Radu Elisei se alătură echipei de chirurgi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Bistriţa
- Care sunt cele mai populare operații în rândul femeilor tinere?
- Ritm alert al lucrărilor la noul corp de clădire al Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița
Adaugă comentariu nou