Sărbătoarea berii la Bistriţa ! Primarul Ovidiu Crețu a dat cep butoiului cu bere la Bistritzer Oktobefest. Fuego a umplut Piaţa Culturii cu spectatori ! Nu rataţi, azi, întâlnirea cu Lidia Buble !
Dum, 10/02/2016 - 11:17
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
-
View the full image
Mai este o zi în care bistriţenii se vor bucura, la scena amenajată în faţa Palatului Culturii, de râuri de bere, voie bună şi muzică pe măsură. Organizatorii evenimentului – primarul municipiului Bistriţa – Ovidiu Teodor Creţu şi directorul Centrului Cultural Municipal – Dorel Cosma - au gândit un program variat şi pentru toate gusturile în cadrul celei de-a III-a ediţii a Festivalului Bistritzer Oktoberfest, cu multă bere, preparate tradiţionale bavareze, concursuri cu premii, muzică de bună calitate și multe, multe surprize.
Festivalul a debutat vineri cu un concert cu Muzica Militară a Garnizoanei Bistrița , apoi o paradă cu Fanfara și Majoretele din Ungaria pe traseul Domus – pietonal – scenă, urmat de spectacolele susţinute de Orchestra Palatului – muzică germană, D’Fantasy – dansuri săsești, Teatrul ”Al. Misiuga” – animație, Fanfara și Majoretele din Ungaria şi MAXIM.
Ziua de sâmbătă a fost una plină debutând cu muzică germană și animație, apoi cu vernisajul expoziției de la Casa cu Lei. A urmat parada festivalului cu Fanfara și Majoretele din Ungaria + biciclete + D’Fantasy+ Teatrul Al. Misiuga, Toboșarii(Domus – pietonal – scenă) cu oprire în fața sediului de pe pietonal, animând prin costumaţie întreg centrul oraşului.
Deschiderea oficială a fost făcută de directorul Dorel Cosma, alături de primarul Ovidiu Crețu, dintre invitaţi remarcându-se președintele CJ Radu Moldovan, deputatul Doina Pană, vicepreședintele CJ Alexandru Pugna, viceprimarul Cristian Niculae, membrii din Biroul executiv al IGF din mai multe ţări.
Sub genericul Seară româno-germană au urcat pe scenă Ansamblul ”Cununa de pe Someș”, Ansamblul săsesc din Reghin, Ansamblul săsesc ”DFantasy”. Un program internațional a fost oferit de soliștii din Italia și Spania, alături de tenorul Florin Ormenișan.
FUEGO a impresionat asistenţa prin voia bună adusă în burgul săsesc, fiind aplaudat la scenă deshisă de mulţimea de bistriţeni prezenţi să se bucure de timpul frumos, de o bere şi voie bună.
Seara a încheiat-o Dj. Michael Star.
Spectacolul continuă şi azi. De la festival nu vor lipsi premiile şi surprizele. Astfel, ca și în ediția de anul trecut, vor avea loc o serie de concursuri: Aruncarea butoiului cu bere, Bere Viteză, Bere Cross și Karaoke, participanții fiind premiați în halbe de bere. Nu rataţi întâlnirea cu Lidia Buble!
Programul zilei de duminică:
Duminică, 2 octombrie |
|
ora 900 |
muzică germană ( ambientală) |
ora 1200 |
Concurs |
ora 1230 |
Paradă – Fanfara și Majoretele din Ungaria (domus – pietonal – scenă) Toboșari – în jurul bisericii apoi se alătură paradei dinspre pietonal spre Palat |
ora 1400 - 1700 |
Muzică, animații și concursuri D’Fantasy + Teatrul ”Al. Misiuga” |
ora 1700 |
Concert - Fanfara și Majoretele din Ungaria |
ora 1730 |
Concursuri |
ora 1830 |
Program internațional – pe scenă cu soliștii din Italia și Spania |
ora 1900 |
Concert DISTINTO |
ora 2000 |
Concert LIDIA BUBLE |
Citiţi şi:
- Să curgă berea din butoaie! Start la Oktoberfest cu voie bună şi artişti pe măsură. Fuego şi Lidia Buble, cap de afiş
- Fanfara şi majoretele din Csorvas (Ungaria) au însufleţit Pietonalul bistriţean
- Daniela Vlădescu şi Viorel Rus, concursurile de bere viteză şi aruncarea butoiului cu bere, la Oktoberfest
- (Video) Primarul Ovidiu Crețu a dat cep butoiului cu bere la Oktober Show. Să curgă berea şi voia bună la Bistriţa!
- Viva Bavaria, Viva Bistriţa! Primarul Ovidiu Creţu a deschis butoiul de bere, Hara şi Ruby au dat culoare petrecerii
Meniu principal
Ultimele stiri
Lun, 15:37
Caravana Tineretului revine! Un program variat și plin de culoare pentru întreaga familie! Lun, 12:36
Mircea Daroși: Retrospectivă Lun, 12:30
Constantin Cubleșan. Peregrinări lirice Lun, 12:26
Teatrul lui Dan Botta Cultura
Comentarii
Dorel de Bistrita -
Lun, 13:25
Io tot n-am inteles " fratiucul " Sigheartau, cu ce functie s-a ales si cu ce se ocupa la noi in...
Dorel de Bistrita -
Lun, 13:14
Halooo, domnul primar, in HCL privind circulatia din municipiu, ati prevazut doar sanctiuni cu...
Iuliu -
Dum, 16:46
Motto:
„Totul s-a întors cu fundu-n sus
Hoţii ne dau lecţii de morală.
Popii Îl trădează pe Isus...
George Carp -
Vin, 11:24
Multă sănătate, multe bucurii și realizări, la Zi aniversară, dragă Menuț! Dan Popescu
Cetățean -
Joi, 17:05
Platitudini de lozinci specifice politicienilor. Cine oare a constatat că profesorii sunt o povară...
Aniversări
La ceas aniversar, adresăm calde urri aniversare doamnei director Codruța-Sorina Bîtă Găzdac de la Grădinița cu Program Prelungit nr. 1 Năsăud.
La popas aniversar, îi transmitem părintelui paroh Alin Ionel Pașca de la Budurleni - Brăteni, gânduri frumoase, însoţite de urări de sănătate,...
Sandra Gherasim, președintele Consiliului Județean al Elevilor Bistrița-Năsăud, împlinește astăzi 18 ani.
Adaugă comentariu nou