Mediu
|
ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud a avut plăcerea de a primi vizita elevilor și profesorilor participanți la mobilitatea internațională din cadrul proiectului Erasmus+ *EPIC – Environmental Protection and... |
În județul nostru, elevii nu doar învață despre reciclare. Ei o trăiesc prin activități interactive, în care descoperă cum se colectează corect deșeurile și înțeleg, pas cu pas, că fiecare ambalaj... |
|
A.D.I. Deșeuri Bistrița-Năsăud și A.D.I. Turism Bistrița-Năsăud în parteneriat cu Asociația Garantat Colibița, Primăria Bistrița-Bârgăului și Primăria Tiha Bârgăului, au derulat împreună o acțiune de... |
În aprilie, începe o nouă ediție a Concursului „Reciclezi pentru viitorul tău” în 10 școli din județ
Cristian Niculae, director executiv al ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud, a anunțat că ediția a IX-a a concursului „Reciclezi pentru viitorul tău” se va desfășura în perioada aprilie–mai 2026. La această... |
|
În lunile aprilie-mai 2026 se va desfăşura monitorizarea si estimarea efectivelor speciilor urs brun, lup, râs și pisică sălbatică pe teritoriul judeţului Bistriţa-Năsăud. |
Direcția Județeană de Mediu Bistrița-Năsăud informează proprietarii de terenuri că incendierea miriștilor și a resturilor vegetale în scopul igienizării terenurilor este strict interzisă, dacă nu se... |
|
Pe 20 septembrie 2025, România se mobilizează din nou pentru un scop comun: un mediu natural mai curat și mai responsabil! Let's Do It, România! dă startul ediției aniversare a Zilei de Curățenie... |
Dragi bistrițeni, pregătim campania gratuită de colectare a deșeurilor textile și a deșeurilor periculoase!
În perioada 22 septembrie – 04 octombrie 2025, ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud, împreună cu... |
|
Destinatar: Domnului Prim-ministru al României
Subiect: Verificarea modului în care Ministerul Mediului a reprezentat interesele statului român în cadrul negocierilor cu Comisia Europeană privind... |
Anunţ public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu
FERENȚ LUCA-ARTUR anunţă publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru... |
|
D:\legislatie\Ordin EIA 135-2010 MO.doc - ### CASTRAVEȚ SERGIU anunţă publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: Împădurirea terenului agricol... |
Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejată Bistrița-Năsăud a emis în cursul lunii august 2025 Permisul de aplicare a nămolului provenit de la Stația de epurare AQUABIS SA Bistrița, pe... |
|
În județul Bistrița-Năsăud, ne dorim o comunitate curată, responsabilă și conectată la valorile protejării mediului. Pentru a încuraja colectarea selective și reciclarea deșeurilor, am amplasat 30 de... |
În 2025, organizația Let’s Do It, Romania! marchează 15 ani de acțiuni dedicate protejării mediului și implicării civice. Pentru a sărbători acest moment important, echipa lansează primul Concurs... |
|
Educația despre respect și protejarea naturii începe cu fapte! Pe Via Transilvanica – Drumul care unește, din apropierea localității Dorolea, am învățat împreună cu elevii de la Royal School in... |
Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate Bistrița- Năsăud a organizat, la Palatul Culturii Bistriţa, festivitatea de premiere a proiectului de educaţie ecologică „Colectează, reciclează,... |
|
Acţiunea de evaluare de primăvară a efectivelor speciilor urs brun, lup, râs și pisică sălbatică pentru anul 2025, a fost finalizată. În lunile aprilie-mai 2025 s-a desfăşurat monitorizarea si... |
În lunile aprilie-mai 2025 se va desfăşura monitorizarea si estimarea efectivelor speciilor urs brun, lup, râs și pisică sălbatică pe teritoriul judeţului Bistriţa-Năsăud. |
|
Agenția pentru Protectia Mediului Bistrița- Năsăud va lansa în data de 17 martie 2025 proiectul educațional „Colectează, reciclează, protejează!”, realizat în parteneriat cu OIREP Eco Positive și... |
Cu îngrijorare am luat act de decizia dumneavoastră de a distruge gardurile vii ce străjuiesc grădinile pline de flori ale bistrițenilor din fața blocurilor din municipiu!Vă reamintim faptul că... |
|
Începând cu 1 ianuarie 2025, este prevăzută în legislație, obligativitatea noastră, a tuturor, de a colecta separat deșeurile textile.
Nu mai avem voie să punem deșeurile textile la pubela neagră! Am... |
Camerele de supraveghere instalate de inspectorii Corpului de Control al ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud au mai surprins un cetățean certat cu bunul simț, care a abandonat deșeuri în natură! |
Pagini
Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
În timp ce întreaga lume sportivă trăiește emoțiile Campionatului Mondial de Fotbal, lumea...
Comentarii
A existat ură împotriva evreilor şi la Bistriţa
Poiana Mărului -
Joi, 22:45
D-na Alina, aveți mare dreptate! Sunt convins că ați parcurs presa românească din a doua jumătate a...
Bistrițeanul Tudor Dragoș, campion mondial militar la tir cu arcul – CISM 2026
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Sărbătoarea de Sânziene – întâlnirea dintre credință, tradiție, natură, dintre cer și pământ
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
A existat ură împotriva evreilor şi la Bistriţa
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Preotul și cercetătorul bistrițean Maxim (Iuliu-Marius) Morariu publică la Editura Routledge, una dintre cele mai prestigioase edituri academice din lume
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Aniversări
Astăzi este o zi specială pentru ing. Ioan Cătălin Păun, director executiv al Direcției pentru Agricultură a județului Bistrița-Năsăud.
Ziua de dumneavoastră de naștere, doamna prof.
Astăzi e o zi specială pentru domnul Ioan Zăgrean, fost subprefect al județului Bistrița-Năsăud. Ne alăturăm celor care îi transmit calde urări...










































