Veni, vedi, vinci…cu 2-1…

Am venit, am văzut, am câştigat… spusele lui Cezar, împărat roman şi probabil fan AS Roma….

Victorie frumoasă a clujenilor la primul lor meci în Champions League. Aceştia s-au impus cu scorul 2-1, deşi erau priviţi ca victime sigure, mai ales în deplasare. CFR a avut curaj şi a jucat deschis , de la egal la egal, reuşind să înscrie două goluri superbe.

Conduşi din minutul 17, fotbaliştii români s-au concentrat şi au egalat prin Culio, după o pasă genială a lui Trică (min.27).

Golul victoriei a fost marcat în debutul reprizei secunde (min.49), după o minge respinsă de apărarea italiană ce ajunge la omniprezentul Culio. Acesta înscrie cu un şut din voleu, la colţul lung. 2-1 scor final. Marcatorul ambelor goluri, argentinianul Juan Culio a jucat perfect şi “a tras” echipa după el, fiind un jucător rapid, cu un simţ ridicat al plasamentului.

Aseară am văzut o echipă a Clujului foarte sigură, activă şi surprinzătoare, mai ales în fazele ofensive.

De remarcat este şi Eugen Trică, un fotbalist ce “are stofă” de naţională. Să vedem dacă s-a uitat şi Piţurcă la meci…

În defensivă, Gabi Mureşan şi-a făcut datoria, degajând mingile aruncate cu disperare în atac de italieni. Intrarea lui Totti (min. 52) nu a schimbat nimic în jocul timorat al gazdelor, care nu s-au mai regăsit.

Au fost total surprinşi de jocul incisiv al echipei noastre.

Noul technician al CFR-ului este la a doua victorie, după cea împotriva Gloriei, şi în acest joc, fotbaliştii revenind după un gol primit. Andone a contribuit oarecum la această echipă, dar acum Trombetta se bucură de mediatizare în cea mai importantă competiţie inter-cluburi din lume.

Urmează meciul cu Chelsea, la Cluj pe data de 1 octombrie!…

AS Roma: 32. Doni - 3. Cicinho, 77. Cassetti, 2. Panucci (15. Loria '47), 17. Riise (10. Totti '52) - 16. De Rossi, 8. Aquilani - 11. Taddei (23. Montella), 19. Baptista, 22. Tonetto - 9. Vucinici. Antrenor: Luciano Spalletti.

CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 2. Tony, 20. Cadu, 27. De Sousa, 33. Perreira - 31, Dani, 6. Mureşan - 7. Dubarbier (4. Panin '89), 10. Trică (8. Peralta '67), 19. Culio- 17. Kone.

Antrenor: Maurizio Trombetta.