Victorie importantă pentru handbalistele de la LPS Bistriţa

CS Marta Baia Mare – LPS Bistriţa 29-35

Handbalistele de la LPS Bistriţa au învins, duminică, în deplasare, formaţia CS Marta Baia Mare, în ultima etapă a turului Campionatului Naţional de Handbal rezervat junioarelor I. Bistriţencele au fost permanent la cârma acestei partide, la pauză tabela de marcaj indicând scorul de 13-17. Şi repriza a doua a fost la discreţia handbalistelor de la LPS Bistriţa, în final ajungându-se la o diferenţă de şase goluri.

„Vreau să felicit fetele pentru ambiţia şi disciplina cu care au abordat jocul şi sperăm că acest meci înseamnă că am trecut peste un complex care ne urmăreşte de câţiva ani buni. Este prima victorie cu această generaţie împotriva echipei CS Marta Baia Mare, formaţie medaliată cu bronz în sezonul trecut al Campionatului Naţional rezervat junioarelor II.

Aş dori să apreciez jocul bun, atât pe faza de apărare, cât şi pe cea de atac al întregii echipe şi să evidenţiez evoluţiile foarte bune ale Cristinei Laslo şi a Denisei Hangan”,  ne-a declarat antrenorul Radu Moldovan.

La această partidă, Moldovan le-a trimis în teren pe Augusta Săsărman, Daciana Hossu şi Diana Ungureanu – portari; Lavinia Titieni (2 goluri marcate), Bianca Zegrean (5), Cristina Laslo (14), Ana Maria Gabor, Monica Şutu, Mihaela Pop (1), Cristina Cămărăşan, Anca Ciorean, Roberta Chira, Denisa Hangan (8), Claudia Pop (5).

Returul Campionatului Naţional va debuta în 26 ianuarie 2014, când LPS Bistriţa va juca în deplasare cu CSS Zalău.