Ziua Națională a României, sărbătorită la Școala Gimnazială Uriu și la Cristeștii-Ciceului
Lun, 12/01/2025 - 14:16
prof. Nadia Urian Linul
La mulți ani, România! La mulți ani, români de pretutindeni!
Ca în fiecare an, Ziua Națională a României a fost sărbătorită la Școala Gimnazială Uriu și Cristeștii-Ciceului și în acest an.
Este deja o obișnuință ca părinții elevilor să le pregătească costumele populare cu o zi înainte și să-i trimită îmbrăcați ca pe niște frumoși românași, a școală, pentru a sărbători un astfel de eveniment.
Conducerea Primăriei Uriu, reprezentată prin domnul primar Danci Bogdan și domnul viceprimar Câțcăuan Marius este prezentă alături de noi, de fiecare dată, pentru a depune coroane de flori la Monumentul Eroilor, dar și pentru a asculta frumoasele poezii și cântece patriotice pregătite de către elevi și cadrele didactice.
Acordând o atenție deosebită școlii și parteneriatului dintre școală și biserică, ca de fiecare dată, preotul paroh al satului, pr. Flaviu Cristian este prezent și dânsul, începând programul cu o rugăciune.
Aceasta ne amintește de evenimentul care a avut loc în urmă cu 107 ani și pe care îl sărbătorim cu versuri, cântece și colinde strămoșești, căci,
,,Se aude glas peste Carpați,
Să fim azi toți românii frați!’’ și,
,,Dă- i Doamne, tărie, acestui popor
Destul a fost de oropsit, de a lungul anilor
Si dă-i liniște, și prieteni buni,
Pace la hotare, dușmani mai puțini!’’
Domnul profesor de istorie Szakacs Adrian vorbește copiilor despre însemnătatea Unirii de la 1 Decembrie 1918 și eforturile depuse pentru realizarea acesteia, amintind și nume de personalități, liderii importanți implicați în acest proces istoric.
Stegulețele tricolore n-au lipsit din mâinile fiecărui copil, iar cântecele interpretate în școală au răsunat apoi la monumentele din fața școlii.
La Monumentul Eroilor s-a depus o coroană de flori printre picăturile de ploaie dar și privirea admirativă a tuturor acelora ce treceau prin zonă.
Ce vedere minunată!
Una ce amintește de istorie, Crăciunul ce se apropie, colindă, respectul unora față de ceilalți, buna colaborare, unire, sprijin reciproc, într- o lume care nu își dorește decât pace și binecuvântare cerească! așa cum sublinia d-l primar Danci Bogdan, primarul comunei.
Mulțumim părinților copiilor, primii noștri colaboratori, cei ce ne sprijină direct, în tot ceea ce facem!
LA MULȚI ANI, ROMÂNIA!

Meniu principal
Ultimele stiri
Dum, 17:44
Haideți pe la noi! Dum, 17:24
Elena M. Cîmpan: Examene și superstiții Dum, 17:21
Elena M. Cîmpan, Poemul săptămânii Dum, 07:22
La mulți ani domnului MARIUS-IOAN CIONCU, din cadrul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud! Sâm, 17:02
Sara Alesia Niculai. Excelența construită prin muncă și pasiune- povestea unei eleve de excepție Sâm, 09:53
Andrei Marga: Schimbarea lumii Cultura
Comentarii
Emilia Sirlincan -
Dum, 13:33
Minunat și înțelept cuvânt! Să ne trăiți sfințite părinte! Doamne ajută!
Ana Maria Haja -
Dum, 11:58
Bună ziua! Aș vrea să știu, dacă se poate, cat ar costa un abonament pt 30 zile și unde , mai exact...
victor Stir -
Vin, 22:59
Un cărturar cu o întindere culturală înfiorătoare!
Mult succes!
Vasile Ciurgăuan -
Vin, 22:02
Bunul Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească in pace. A fost Directorul Școlii și profesorul meu de...
Vasile Ciurgăuan -
Vin, 22:01
Bunul Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească in pace. A fost Directorul Școlii și profesorul meu de...
Aniversări
Sănătate, bucurii şi împliniri, în zi de naştere, transmitem domnului MARIUS-IOAN CIONCU, din cadrul Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud.
La mulţi...
La popas aniversar, ne alăturăm celor care îi transmit sincere urări și felicitări doamnei avocat Monica Săsărman, consilier Cabinet Președinte...
În zi de naștere, adresăm calde urări de bine domnului colonel inginer Cristian Bucur, inspector șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență...























Adaugă comentariu nou