AUR a depus proiectul de lege pentru instituirea anului 2026 ca „Anul Statelor Unite ale Americii în România”
Joi, 01/08/2026 - 12:08
Comunicat de presă
Alianța pentru Unirea Românilor a depus în Parlament proiectul de lege pentru instituirea anului 2026 ca „Anul Statelor Unite ale Americii în România” în contextul aniversării a 250 de ani de la Declarația de Independență a Statelor Unite ale Americii.
Inițiativa legislativă are în vedere marcarea, la nivel național, a unui an dedicat consolidării relației strategice dintre România și Statele Unite ale Americii, într-un context internațional în care valorile libertății, democrației autentice și libertății de exprimare sunt tot mai des puse sub presiune.
Proiectul de lege prevede organizarea, pe parcursul anului 2026, de conferințe și dezbateri publice, evenimente culturale, academice și educaționale, precum și acțiuni de diplomație publică menite să promoveze cooperarea româno-americană și valorile democratice. Autoritățile administrației publice centrale și locale pot sprijini material și logistic aceste activități.
Totodată, inițiativa stabilește posibilitatea ca Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune să aloce, la cerere, până la 1% din timpul de emisie materialelor realizate în cadrul „Anului Statelor Unite ale Americii în România”.
Proiectul de lege urmează să fie dezbătut în Parlamentul României, potrivit procedurilor constituționale și legislative în vigoare.
Inițiativa legislativă are în vedere marcarea, la nivel național, a unui an dedicat consolidării relației strategice dintre România și Statele Unite ale Americii, într-un context internațional în care valorile libertății, democrației autentice și libertății de exprimare sunt tot mai des puse sub presiune.
Proiectul de lege prevede organizarea, pe parcursul anului 2026, de conferințe și dezbateri publice, evenimente culturale, academice și educaționale, precum și acțiuni de diplomație publică menite să promoveze cooperarea româno-americană și valorile democratice. Autoritățile administrației publice centrale și locale pot sprijini material și logistic aceste activități.
Totodată, inițiativa stabilește posibilitatea ca Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune să aloce, la cerere, până la 1% din timpul de emisie materialelor realizate în cadrul „Anului Statelor Unite ale Americii în România”.
Proiectul de lege urmează să fie dezbătut în Parlamentul României, potrivit procedurilor constituționale și legislative în vigoare.
Departamentul de comunicare al Alianței pentru Unirea Românilor
Citiţi şi:
- Militari din Statelor Unite ale Americii, la Bistriţa!
- Consilierul judetean Maria Ulecan ia calea Americii
- Senatorul Ovidiu Florean: Am votat proiectul privind ratificarea Acordului cu SUA privind cooperarea în legătură cu proiectele nuclearo-energetice de la Cernavodă!
- Andrei Marga: Schimbarea Americii și a lumii
- Daniel Suciu, vicepreședintele Camerei Deputaților, cinci proiecte legislative în noul mandat

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
După lectura romanului „În Siberii de gheață”, apărut la Editura Solon din Bistrița, am simțit...
Comentarii
Leon Pintea -
Lun, 21:01
D-le profesor , citesc intotdeauna cu mare interes si bucurie , tot ce publicati. Am inteles...
prof. Vasile G -
Lun, 06:41
Felicitări! De mare, exemplară frumusețe etică.
Ham-ham -
Lun, 02:41
Dincolo de ceea ce ați înțeles dv., domnule Leon Pintea, se află probleme mari, cum ar fi grija...
Rus Augustin -
Dum, 14:08
Momentului (momentelor) se potrivește zicala unui filozof antic roman „Sunt om, nimic din ceea ce...
Leon Pintea -
Sâm, 17:41
Sa va lipiti unul de altul , cand n-aveti chef!
Aniversări
La popas aniversar, îi adresăm părintelui paroh DAN IFTIMI de la Ciceu Giurgești, gânduri frumoase, însoţite de urări de sănătate, împliniri şi...
Astăzi îi transmitem cele mai calde urări de sănătate, bucurii și împliniri doamnei profesor Alexandra Reman, coordonatoarea cercului de Muzică vocal...
Cele mai sincere urări aniversare, în zi de naştere, ONIŢEI CIUTA, interpretă folclor.
La mulţi ani!
Redacţia „Răsunetul”
In Memoriam
Se împlinesc cinci ani de când un suflet blând, Mihaela Schreiner - Mea cum o știau toți apropiații - a trecut poarta veșniciei.
























Adaugă comentariu nou