AUR a depus proiectul de lege pentru instituirea anului 2026 ca „Anul Statelor Unite ale Americii în România”
Joi, 01/08/2026 - 12:08
Comunicat de presă
Alianța pentru Unirea Românilor a depus în Parlament proiectul de lege pentru instituirea anului 2026 ca „Anul Statelor Unite ale Americii în România” în contextul aniversării a 250 de ani de la Declarația de Independență a Statelor Unite ale Americii.
Inițiativa legislativă are în vedere marcarea, la nivel național, a unui an dedicat consolidării relației strategice dintre România și Statele Unite ale Americii, într-un context internațional în care valorile libertății, democrației autentice și libertății de exprimare sunt tot mai des puse sub presiune.
Proiectul de lege prevede organizarea, pe parcursul anului 2026, de conferințe și dezbateri publice, evenimente culturale, academice și educaționale, precum și acțiuni de diplomație publică menite să promoveze cooperarea româno-americană și valorile democratice. Autoritățile administrației publice centrale și locale pot sprijini material și logistic aceste activități.
Totodată, inițiativa stabilește posibilitatea ca Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune să aloce, la cerere, până la 1% din timpul de emisie materialelor realizate în cadrul „Anului Statelor Unite ale Americii în România”.
Proiectul de lege urmează să fie dezbătut în Parlamentul României, potrivit procedurilor constituționale și legislative în vigoare.
Inițiativa legislativă are în vedere marcarea, la nivel național, a unui an dedicat consolidării relației strategice dintre România și Statele Unite ale Americii, într-un context internațional în care valorile libertății, democrației autentice și libertății de exprimare sunt tot mai des puse sub presiune.
Proiectul de lege prevede organizarea, pe parcursul anului 2026, de conferințe și dezbateri publice, evenimente culturale, academice și educaționale, precum și acțiuni de diplomație publică menite să promoveze cooperarea româno-americană și valorile democratice. Autoritățile administrației publice centrale și locale pot sprijini material și logistic aceste activități.
Totodată, inițiativa stabilește posibilitatea ca Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune să aloce, la cerere, până la 1% din timpul de emisie materialelor realizate în cadrul „Anului Statelor Unite ale Americii în România”.
Proiectul de lege urmează să fie dezbătut în Parlamentul României, potrivit procedurilor constituționale și legislative în vigoare.
Departamentul de comunicare al Alianței pentru Unirea Românilor
Citiţi şi:
- Militari din Statelor Unite ale Americii, la Bistriţa!
- Consilierul judetean Maria Ulecan ia calea Americii
- Senatorul Ovidiu Florean: Am votat proiectul privind ratificarea Acordului cu SUA privind cooperarea în legătură cu proiectele nuclearo-energetice de la Cernavodă!
- Andrei Marga: Schimbarea Americii și a lumii
- Daniel Suciu, vicepreședintele Camerei Deputaților, cinci proiecte legislative în noul mandat

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
„În noaptea aceea a Sfântului Ion de vară, se schimbă crângul cerului după porunca cea înaltă și...
Comentarii
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Liuța Muresan -
Mar, 14:08
Multi ani fericiti cu sanatate si viata lunga sa ii dea bunul Dumnezeu stimatei doamne profesoare...
Rodica Fercana -
Mar, 09:02
Am cunoscut, de mulți ani, pe Domnia Sa ca OM în toate sensurile bune ale acestui cuvânt. Noi,...
Aniversări
La popas aniversar, gândurile noastre bune și felicitările se îndreaptă către domnul ing. Ștefan Cârcu, primarul comunei Rebrișoara.
La popas naiversar, adresăm alese felicitări doamnei ALEXANDRINA-CRINA BORŞ, secretar general al judeţului Bistrița-Năsăud.
Cu ocazia frumoasei aniversări, îi transmitem doamnei profesor Eniko Cupșa, director al Centrului Școlar de Educație Incluzivă "Lacrima" Unirea,...























Adaugă comentariu nou