Biblioteca Județeană marchează 100 de ani de la nașterea lui Bartolomeu Valeriu Anania
Joi, 03/18/2021 - 08:50
Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița-Năsăud marchează 100 de ani de la naștere lui Bartolomeu Valeriu Anania.
Primul eveniment este expoziție de carte și fotografii, azi, 18 martie 2021, ora 15:00.
În curând: simpozion, lansări de carte și alte evenimente dedicate marelui cărturar și Mitropolit Bartolomeu Valeriu Anania.
Mulțumim lui Ciprian Şoim pentru acordul de a folosi în materialele noastre grafice fotografiile crestăturilor lui deosebite.
Citiţi şi:
- Biblioteca Județeană: Centenar Bartolomeu Valeriu Anania
- Rotonda plopului aprins Valeriu Bartolomeu Anania
- ROTONDA BARTOLOMEU VALERIU ANANIA 100 DE ANI DE LA NAȘTERE
- Mitropolitul Andrei, luni, la Bistriţa. ROTONDA BARTOLOMEU VALERIU ANANIA 100 DE ANI DE LA NAȘTERE
- Ioan Pintea, invitat la Memorialul Bartolomeu Valeriu Anania

Meniu principal
Ultimele stiri
Cultura
În publicația „Tribuna” (director Ion Agârbiceanu) din 21 decembrie 1938 (an. I, nr. 45), citim un...
Comentarii
Lae -
Sâm, 22:26
Foarte frumos!
Dar de ce toate acestea au o singură persoană:natura!
De ce nu sunteți capabili să...
Jency Christudas -
Sâm, 17:24
Aș dori să o pot contacta pe Florea Morar. Am încercat să iau legătura cu dânsa prin Facebook, însă...
Păsărin -
Sâm, 16:51
Tot felul de „ateiști” care nu stiu că sunt ateiști, îl plimbă pe Iisus prin tot felul de locații,...
Păsărin -
Sâm, 16:50
Tot felul de „ateiști” care nu stiu că sunt ateiști, îl plimbă pe Iisus prin tot felul de locații,...
Alexandru Roman -
Sâm, 12:46
Vă mulțumesc din suflet pentru gândurile bune! Să aveți parte de un an plin de realizări, sănătate...
Aniversări
În ceas aniversar, adresăm calde urări aniversare doamnei prof. AURORA GHEORGHIŢĂ, directorul Şcolii Gimnaziale nr. 1 Rebra.
Cu prilejul aniversării zilei de naștere a părintelui Petru Săsărman, preot paroh la Parohia Ortodoxă Ciosa cu Filia Iliuța Bozghii, adresăm alese...























Comentarii
IPS Bartolomeu Anania, a fost un mare iubitor al meleagurilor bistritene. Lui i se datoreaza Crucea monumentala ridicata in Pasul Tihuta. O dorinta, din pacate neandeplinita, a IPS Bartolomeu Anania, a fost aceea de a infiinta la Bistrita un muzeu de arta religioasa . Dupa cum se mentiona in presa la vremea respectiva, IPS Bartolomeu a intervenit pe lângă reprezentanţii BNR să cedeze Consiliului Judeţean clădirea de pe Odobescu,11 unde urma ca dupa reabilitare să fie amenajat muzeul. (vezi: http://www.mesagerul.ro/2006/05/17/cj-isi-modernizeaza-sala-de-sedinte ).
După restaurarea clădirii fostului sediu al BNR, in anul 2012 Radu Moldovan a schimbat destinatia acesteia si a mutat aici Biblioteca Judeteană desi se stia că spatiul respectiv este insuficient. Asadar, după mutarea bibliotecii s-a ajuns la o improvizatie prin construirea unei anexe inghesuită in parculetul din incintă, fara a se putea realiza o legatura functională cu vechea clădire. Si iata cum dintr-o „gandire” idioată, orasul Bistrita s-a ales fără un muzeu de artă religioasă, dar si fără o bibliotecă publică modernă si functională.
Chiar daca, dupa reabilitare in cladirea fostei filiale a BNR a fost mutata Biblioteca Judeteana, dorinta IPS Bartolomeu ar trebui indeplinita, prin amenajarea unui muzeu de arta sacra, eventual chiar in cladirea protopopiatului unde a functionat o lunga perioada de vreme Muzeul Judetean. Ar fi un gest de cinstire a memoriei Inaltului prelat ca muzeul de arta sacra sa poarte numele mitropolitului Bartolomeu Anania.
Pe de alta parte, Vrednicului de pomenire IPS Bartolomeu Anania nu i-a fost respectata nici macar dorinta de a fi inmormantat la Manastirea Nicula, asa cum rezulta din testamentul sau: „Doresc să fiu înmormântat în groapă de pământ reavăn, având deasupra piatra pe care mi-am pregătit-o din timp”. Dupa cum se stie a fost inmormantat in subsolul Catedralei din Cluj unde a fost adus pamant de la Nicula si presarat simbolic peste sicriu, ceea ce nu inseamna „groapă de pământ reavăn”.
Adaugă comentariu nou