Cartea Electronică de Identitate poate fi solicitată oriunde în țară, indiferent de domiciliu

Comunicat de presă

Cetățenii români pot depune, începând de astăzi, cereri pentru Cartea Electronică de Identitate (CEI) la orice serviciu public comunitar de evidență a persoanelor (SPCLEP), indiferent de domiciliul declarat. Măsura are ca scop simplificarea procedurilor și accesul mai larg la noile documente de identitate cu cip.

Excepție fac cererile pentru Cartea de Identitate Simplă (CIS), Cartea de Identitate Provizorie (CIP) și viza de reședință, care se depun în continuare exclusiv la serviciul de evidență arondat domiciliului sau reședinței declarate.

Solicitările pentru CEI se fac numai pe bază de programare online, prin portalul oficial al Ministerului Afacerilor Interne: https://hub.mai.gov.ro/cei/programari

Cartea Electronică de Identitate poate fi ridicată de la orice SPCLEP, în funcție de opțiunea aleasă la momentul depunerii cererii, însă în acest caz termenul de eliberare crește cu 10 zile lucrătoare față de cel obișnuit.

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS] Statistici T5