Gloria Bistriţa, la prima victorie în retur. 2-1 cu Oţelul Galaţi

Meciul a început pe un viscol de Ianuarie, cu circa 300 de spectatori în tribune, cei mai buni prieteni ai Gloriei. Observatorii partidei au lăudat starea gazonului și condițiile în care s-a jucat, în ciuda vremii capricioase, cu cele -5 grade Celsius în termometre, vânt aspru și ultimul loc în clasament. Toate astea n-au mai contat, pentru că Gloria a remizat cu Ceahlăul și a fost aproape de o victorie eroică la Vaslui, doar arbitrul oprindu-ne din drumul spre victorie. Uite că munca are și roade,ambiția și dăruirea aducându-i Gloriei cele 3 puncte puse în joc.

Oaspeții au marcat primii prin Gabriel Paraschiv, în minutul 51, însă Gloria a revenit fabulos și a întors soarta partidei în doar 4 minute, prin reușitele lui Radu Răzvan (64) și Marius Feher (68). La Gloria a revenit și ivorianul Wilfried Kanon, care a jucat fundaș stânga.

Nicolae Manea a folosit aceeași echipă ca și la Vaslui, cu o singură noutate, revenirea lui Kanon în prima formulă: Oghinciuc - Ţîrcă, Ad. Iordache (Berceanu 36), Hlinca, Kanon (Trestenicu 70) - Feher, Enescu - R. Radu, Bucur (Curtuiuş 54), Chiţu - Antonache.

Bucuros foc, Manea a declarat la final: "E prima noastră victorie în acest retur, una muncită și meritată, chiar dacă băieții au fost conduși cu 1-0, chiar le-am spus că după meciul foarte bun de la Vaslui în care puteam câștiga și astăzi trebuia să dăm o replică pe măsură. Sunt mulțumit de jucătorii care au intrat în teren, au dat totul. Chiar dacă nu vom reuși să ne salvăm până la final, aceste meciuri cred că le prind bine. Meciul cu Iași va fi foarte important, pentru că este o echipă la fel ca și noi, care se zbate, va fi foarte greu dar ne vom pregăti ca atare. Kanon a jucat pe bandă, ca o improvizație, e stângaci, are gabarit, aveam nevoie de marcaj cu oameni înalți, nu puteam să schimb echipa care a remizat la Vaslui, sunt bucuros că a jucat cât a putut. Trebuie în continuare să dorim mai mult decât adversarul, să alergăm mai mult".

sursa: acfgloria.ro