Gloria a obţinut un punct la Galaţi

Nicolae Manea: "Merităm acest punct"

Gloria a obţinut un nou punct în partida din deplasare cu Oţelul Galaţi. Bistriţa a dat lovitura prin Markisio Moraes, în minutul 30, acesta driblând tot ce i-a ieşit în cale şi învingându-l pe Brăneţ. Fosta campioană a egalat după o lovitură liberă a lui Stromajer, în minutul 64.

Antrenorul Nicolae Manea a aliniat următoarea formulă de joc: Dolha – Peteleu, Tudose, Kanon, Cafasso – Anton (Enescu 73), Romario – Ayza, Predescu (Layo 67), M. Moraes – Curtuiuş (Feher 57).

“Nu cred că a fost vorba de o cădere fizică în a doua repriză, băieţii au încercat să conserve rezultatul, deşi le-am spus la pauză că trebuie să jucăm la fel. Am fost aproape de victorie. Am făcut o primă repriză foarte bună, una mai puţin bună. Au făcut şi ei modificări, au mai introdus un vârf de atac, Viglianti. Sunt mulţumit de felul în care jucătorii mei au muncit, au încercat să câştige. Au fost şi naivităţi în jocul nostru. Merităm acest punct, puţini ne dădeau vreo şansă aici. Până la urmă este un punct în compania unei foste campioane a României, noi încercăm să scăpăm de retrogradare. În final, sunt mulţumit de acest punct. Markisio Moraes, Layo, Romario, sunt aduşi de băiatul meu Florin, dintr-o ligă inferioară a Braziliei”, a declarat antronorul Nicolae Manea, la finalul partidei.

În etapa următoare, Gloria va evolua acasă, vineri, 31 August 2012, de la ora 19:00, în etapa a VII-a, cu CSM Studențesc Iași.