Gloria Progresul Bistriţa, învinsă cu 2-1 (1-1), de CS Oşorhei

În etapa a 23-a a Ligii a III-a, Gloria Progresul Bistriţa afost învinsă, scor 2-1, de formaţia CS Oşorhei (judeţul Bihor). Primii care au marcat au fost gazdele în urma hențului comis în careu de Budăcan, iar Ovidiu Popa a transformat lovitura de pedeapsă (1-0). În minutul 29, Ţegle a scăpat singur cu portarul, care a respins, însă mingea a ajuns la Sighiartău, iar bistriţeanul a marcat printre doi fundaşi bihoreni din 6 metri (1-1), potrivit presei bihorene. Ocazii au mai avut Nalaţi, Sighiartău, Fl. Alexandru. Ambele echipe au căutat golul victorie, cei care l-au reușit au fost bihorenii, în minutul 85, prin R. Giura.

Gloria: R. Pop – Budăcan, Fuzeşan, Jarda, Dobrea – Fl. Alexandru, Nalaţi, Tegle, Rogozan (80 Tigorean) – Brumă, Sighiartău. Antrenori: Valer Săsărman şi Dorel Zegrean.

Arbitri: Daniel Neagoe – Alin Botaş, Patricia Sămsudean (Timişoara)

Observatori FRF: Iosif Cavai (Cluj), Emil Arşa (Arad)

După 23 etape, Gloria Progresul Bistriţa rămâne pe locul 8, cu 28 puncte. Etapa următoare, programată sâmbără, 16 mai, de la ora 18, bistriţenii joacă acasă cu Metalurgistul Cugir (locul 2 în Seria a V-a).