Gloria ratează şansa de a urca pe locul 2!

Meci cu încărcătură mare, la Bistriţa, unde Gloria avea nevoie de cel puţin o remiză pentru a rămâne aproape de locul 2. CS Universitatea a pierdut surprinzător cu 1-2 în partida cu Metalul Reşiţa, astfel că dacă învingea, echipa antrenată de Cristi Coroian egala formaţia de pe locul secund.În urma rezultatelor din etapa intermediară, Gloria rămâne pelocul 3 cu 20 de puncte, la 3 distanţă faţă de locul promovabil.

Echipa de start: Albuţ – Budăcan (Roşu 65), Hlinca, Chibulcutean, Polgar (Ţîrcă 57)  – Mărginean - O. Bucur,Feher, Nalaţi, Chiţu – Brumă.

Prima ocazie îi aparţine Gloriei în minutul 10, Brumă scapă de fundaşii adverşi, dar şutează  pripit, pe lângă poartă. Oaspeţii dau replica prin Verdeş care driblează în careu,  dar şutează în blocaj. În minutul 30, Chiţu trimite periculos spre poartă, Stăncioiue ste depăşit, dar Feher şi Bucur nu ajung mingea. ASA ripostează prin Voiculeţ care şutează de la marginea careului, Albuţ reţine. Minutul 35 – lovitură liberă pentru oaspeţi, de la circa 30 de metri, Hora centrează imprecis. Oaspeţii sunt periculoşi din nou în prelungirile primei reprize, Amauri şutează puternic dar pe direcţia lui Albuţ.

Minutul 62 – Dan Alexandru ratează ocazia meciului, din câţiva metri trimite puternic peste poartă. Mureşul devine din ce în ce mai periculoasă şi domină jocul.  Amauri este faultat în careu, iar centralul arată punctul cu var, execută Ndoye, care cu această reuşită avea să aducă victoria pentru echipa sa.

În etapa a 5-a Gloria Bistriţa va evolua în deplasare cu Metalul Reşiţa, sâmbătă, 10 mai, de la ora 11:00.

Clasamentul play-off-ului arată în felul următor: 1. ASA Tg.Mureş 27 p, 2. CS U Craiova 23 p, 3. Gloria 20 p, 4. Vâlcea 19 p, 5. Reşiţa 19 p, FC Olt 9 p.