DSP BN recomandă agenţilor economici un set de măsuri pentru limitarea răspândirii virusului!
Joi, 03/19/2020 - 15:01
Direcţia de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud a transmis un set de recomadări pentru societățile comerciale din județ.
Având în vedere evoluția amenințării create de infecția cu coronavirus, Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud recomandă societăților comerciale să respecte în regim de urgență următorul set de măsuri unitare pentru limitarea răspândirii virusului:
1. Afișarea în locuri vizibile a materialelor privind măsurile de prevenire.
2. Existența în fiecare unitate a dozatoarelor cu produse biocide pentru dezinfecția mâinilor populației și indicarea acestor locuri.
3. Asigurarea produselor biocide pentru dezinfecția mâinilor lucrătorilor.
4. Asigurarea echipamentului de protecție (mănuși și măști) pentru personalul care deservește unitățile.
5. Asigurarea de produse biocide pentru dezinfecția suprafețelor, a cărucioarelor și coșurilor de transfer produse.
6. Asigurarea de materiale de curățenie și igienă la grupurile sanitare, precum și supravegherea ca acestea să fie în cantități suficiente.
7. Măsuri de distanțare socială, limitarea contactului dintre persoane.
8. Măsuri pentru evitarea formării de aglomerări de persoane în spațiile închise.
9. Consemnarea operațiunilor de curățenie și dezinfecție în grafice de monitorizare.
10. Aerisirea spațiilor.
Dacă până în acest moment reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud au desfășurat activități preponderent informative și preventive la societăți comerciale cu un aflux mare de clienți, în următoarea perioadă controalele se vor intensifica, putând fi aplicate amenzi.
În cazul nerespectării recomandărilor de mai sus, se sancționează societatea în cauză cu amendă de la 10.000 la 25.000 lei, conform articolului 4, litera b) din Hotărârea nr. 857/2011 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele din domeniul sănătății publice ("neîndeplinirea măsurilor, recomandărilor și a termenelor stabilite de către persoanele împuternicite din cadrul autorității de sănătate publică teritorială).
Materiale informative oficiale privind măsurile de prevenire a răspândirii infecției cu virusul Covid-19, pot fi descărcate de pe site-ul Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud.
Facem apel la înțelegere și atitudine responsabilă atât din partea reprezentaților societăților comerciale cât și a cetățenilor, în vederea limitării efectelor negative generate de actualul context.
Citiţi şi:
- Zece măsuri pe care DSP BN le recomandă societăților comerciale din județ! Atenție, urmează controale!
- Trei bistriţeni, sancționaţi cu 3000 de lei pentru părăsirea locului de carantinare
- Controale în 12 supermarketuri din Bistriţa! La toate unitățile există dozatoare cu substanțe biocide pentru dezinfectare!
- În ultimele 24 ore, polițiștii au aplicat 21 sancțiuni de 500 lei, pentru nerespectarea interdicției privind deplasarea/libera circulație în intervalul orar 23:00-5:00
- Verificari ale fortelor de ordine pentru prevenirea și limitarea infectării cu virusul Sars-Cov-2

Meniu principal
Ultimele stiri
Joi, 15:40
Colegiul Tehnic Infoel Bistrița va pilota planuri-cadru alternative! Reforma începe în clasă! Joi, 14:49
Digitalizarea proceselor societatii ALPINBISTBOLOG SRL prin achizitionarea de echipamente Cultura
„În noaptea aceea a Sfântului Ion de vară, se schimbă crângul cerului după porunca cea înaltă și...
Comentarii
Poiana Mărului -
Joi, 22:45
D-na Alina, aveți mare dreptate! Sunt convins că ați parcurs presa românească din a doua jumătate a...
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Aniversări
Astăzi e o zi specială pentru domnul Ioan Zăgrean, fost subprefect al județului Bistrița-Năsăud. Ne alăturăm celor care îi transmit calde urări...
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Ioan Drăgan, preot la Parohia Ortodoxă Maieru II, vă adresăm urări de sănătate și îndelungate zile...
La popas aniversar, adresăm Preacuviosului Părinte Irineu Paneș, Starețul Mănăstirii Bichigiu din Țara Năsăudului, gândurile noastre de bine.























Adaugă comentariu nou