Biblioteca Județeană marchează 100 de ani de la nașterea lui Bartolomeu Valeriu Anania
Joi, 03/18/2021 - 08:50
Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița-Năsăud marchează 100 de ani de la naștere lui Bartolomeu Valeriu Anania.
Primul eveniment este expoziție de carte și fotografii, azi, 18 martie 2021, ora 15:00.
În curând: simpozion, lansări de carte și alte evenimente dedicate marelui cărturar și Mitropolit Bartolomeu Valeriu Anania.
Mulțumim lui Ciprian Şoim pentru acordul de a folosi în materialele noastre grafice fotografiile crestăturilor lui deosebite.
Citiţi şi:
- Biblioteca Județeană: Centenar Bartolomeu Valeriu Anania
- Rotonda plopului aprins Valeriu Bartolomeu Anania
- ROTONDA BARTOLOMEU VALERIU ANANIA 100 DE ANI DE LA NAȘTERE
- Mitropolitul Andrei, luni, la Bistriţa. ROTONDA BARTOLOMEU VALERIU ANANIA 100 DE ANI DE LA NAȘTERE
- Ioan Pintea, invitat la Memorialul Bartolomeu Valeriu Anania

Meniu principal
Ultimele stiri
Vin, 20:05
Bărbat căzut de pe o schelă, la Chiuza Vin, 15:07
Invitație pentru scriitorii bistriţeni la ediția a III-a a Serilor de la Casa Colecțiilor Vin, 13:01
Luni începe Bacalaureatul: Peste două mii de candidați din Bistrița-Năsăud intră în focul examenelor Cultura
În perioada 11–12 iulie 2026, va avea loc ediția a III-a a Serilor de la Casa Colecțiilor...
Comentarii
Poiana Mărului -
Joi, 22:45
D-na Alina, aveți mare dreptate! Sunt convins că ați parcurs presa românească din a doua jumătate a...
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Aniversări
Astăzi e o zi specială pentru domnul Ioan Zăgrean, fost subprefect al județului Bistrița-Năsăud. Ne alăturăm celor care îi transmit calde urări...
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Ioan Drăgan, preot la Parohia Ortodoxă Maieru II, vă adresăm urări de sănătate și îndelungate zile...
La popas aniversar, adresăm Preacuviosului Părinte Irineu Paneș, Starețul Mănăstirii Bichigiu din Țara Năsăudului, gândurile noastre de bine.























Comentarii
IPS Bartolomeu Anania, a fost un mare iubitor al meleagurilor bistritene. Lui i se datoreaza Crucea monumentala ridicata in Pasul Tihuta. O dorinta, din pacate neandeplinita, a IPS Bartolomeu Anania, a fost aceea de a infiinta la Bistrita un muzeu de arta religioasa . Dupa cum se mentiona in presa la vremea respectiva, IPS Bartolomeu a intervenit pe lângă reprezentanţii BNR să cedeze Consiliului Judeţean clădirea de pe Odobescu,11 unde urma ca dupa reabilitare să fie amenajat muzeul. (vezi: http://www.mesagerul.ro/2006/05/17/cj-isi-modernizeaza-sala-de-sedinte ).
După restaurarea clădirii fostului sediu al BNR, in anul 2012 Radu Moldovan a schimbat destinatia acesteia si a mutat aici Biblioteca Judeteană desi se stia că spatiul respectiv este insuficient. Asadar, după mutarea bibliotecii s-a ajuns la o improvizatie prin construirea unei anexe inghesuită in parculetul din incintă, fara a se putea realiza o legatura functională cu vechea clădire. Si iata cum dintr-o „gandire” idioată, orasul Bistrita s-a ales fără un muzeu de artă religioasă, dar si fără o bibliotecă publică modernă si functională.
Chiar daca, dupa reabilitare in cladirea fostei filiale a BNR a fost mutata Biblioteca Judeteana, dorinta IPS Bartolomeu ar trebui indeplinita, prin amenajarea unui muzeu de arta sacra, eventual chiar in cladirea protopopiatului unde a functionat o lunga perioada de vreme Muzeul Judetean. Ar fi un gest de cinstire a memoriei Inaltului prelat ca muzeul de arta sacra sa poarte numele mitropolitului Bartolomeu Anania.
Pe de alta parte, Vrednicului de pomenire IPS Bartolomeu Anania nu i-a fost respectata nici macar dorinta de a fi inmormantat la Manastirea Nicula, asa cum rezulta din testamentul sau: „Doresc să fiu înmormântat în groapă de pământ reavăn, având deasupra piatra pe care mi-am pregătit-o din timp”. Dupa cum se stie a fost inmormantat in subsolul Catedralei din Cluj unde a fost adus pamant de la Nicula si presarat simbolic peste sicriu, ceea ce nu inseamna „groapă de pământ reavăn”.
Adaugă comentariu nou