Vrednic este ! Vasile Filipaş, noul preot de la Parohia Rusu Bârgăului

Mitropolia Clujului a organizat concurs pentru postul de preot al Parohiei Rusu Bârgăului, în urma căruia părintele Vasile Filipaş a fost declarat Admis.
Părintele Vasile Filipaş este din anul 2011 în Parohia Manic, unde cu binecuvântarea Mitropolitului Andrei a resfinţit biserica după ce a efectuat ample lucrări: pictură, o nouă clopotniţă, modernizarea curţii şi a împrejurimii bisericii. Dar cel mai important lucru pentru părintele Vasile este activitatea misionară prin săvârşirea slujbelor după programul liturgic, săvârşirea Sf. Taine a Maslului în toate posturile de peste an, procesiune cu icoana Sfântului Mare Mucenic Mina în ajunul hramului. De asemenea, la Manic s-a înfiinţat corul de tineri „Sfântul Nicolae” dirijat de doamna preoteasă prof. Veronica Filipaş, absolventă a Facultăţii de Teologie.
După cum a declarat pentru Răsunetul părintele protopop Alexandru Vidican instalarea va avea loc duminică, 23 martie, când credincioşii îi vor mulţumi şi părintelui Ioan Platon care a slujit ani buni în altarul bisericii „Sf.Ierarh Nicolae” Rusu Bârgăului.
Spunem „Slavă lui Dumnezeu pentru toate!” şi îi urăm părintelui Vasile Filipaş mulţi ani de păstorire cu sănătate şi bucurii duhovniceşti, la Rusu Bârgăului.

Comentarii

14/03/25 20:17
IVAN MARCEL

Om de aleasă omenie. O familie exemplară.
Dumnezeu să-i ajute ca și până acum.

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS] Statistici T5