Judecătorii Ladislau Balazsy-Titieni și Gheorghe Buta și avocații Corneliu Mureșan și Vasile Pahone dau numele unor săli de judecată civile la Palatul de Justiție din Bistrița

Un eveniment de importanță simbolică și instituțională pentru comunitatea juridică din județul Bistrița-Năsăud a avut loc vineri odată cu ceremonia oficială de atribuire a unor denumiri onorifice sălilor de judecată din cadrul Palatului de Justiție din Bistrița, în memoria și onoarea unor personalități marcante ale dreptului românesc. Evenimentul a fost organizat în parteneriat de Tribunalul Bistrița-Năsăud și Baroul Bistrița-Năsăud.

Alături de magistrații și avocații bistrițeni, de președintele Tribunalului Bistrița-Năsăud – judecător Cristina Gabriela Frențiu și de av. Alin Iulian Moruțan- decan Baroul Bistrița-Năsăud, au fost jud. Delia-Ana Marusciac – vicepreședinte al Curții de Apel Cluj-Napoca, jud. Lucian Marian – vicepreședinte al Curții de Apel Cluj-Napoca, preşedintele Uniunii Naţionale a Barourilor din România (UNBR)  - av. dr. Traian Briciu, prefectul Teofil Cioarbă, vicepreședintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud – av.  Cristian Cârlig.

Proiectul își propune să reafirme respectul față de valorile profesiei juridice și față de înaintașii care au contribuit decisiv la consolidarea statului de drept și la prestigiul instituțiilor judiciare.

Două săli de judecată civile au fost denumite la propunerea judecătorilor bistrițeni și îi onorează pe judecătorii Gheorghe Buta și Ladislau Balaszy-Titieni, fiindu-le evocată personalitatea și contribuția în rândul comunității profesionale, iar două nume au fost date la inițiatiativa Baroului Bistrița-Năsăud, amintind de renumiții avocați Vasile Pahone și Corneliu Mureșan.

Dr. Gheorghe Buta a deținut mai întâi funcția de procuror, apoi cea de judecător, la toate treptele de jurisdicție, inclusiv în calitate de judecător la Înalta Curte de Casație și Justiție. A fost Președintele Tribunalului Bistrița-Năsăud, al Curții de Apel Cluj, iar în ultima perioadă a carierei de magistrat a ocupat funcția de Președinte al Secției Comerciale a Înaltei Curți de Casație și Justiție. Prezent la eveniment, acesta a dezvăluit repere din perioada construirii Palatului de Justiție din Bistrița, dar și celui din Năsăud, propunând ca un moment de reculegere să fie păstrat în memoria tuturor celor care au servit domeniul juridic.

Judecătorul Balazsy-Titieni Ladislau (1949-2002), s-a născut în Ilva-Mică, a urmat cursurile școlii generale din satul natal, Liceul Teoretic Sângeorz-Băi și Facultatea de drept din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. După doi ani ca avocat în cadrul Baroului Năsăud, în anul 1974 a intrat în magistratură, ca judecător la Judecătoria Bistrița, iar mai apoi la Tribunalul Bistrița-Năsăud, unde a exercitat funcția de președinte secție civilă și vicepreședinte (justețe.ro). Un mesaj de apreciere a fost transmis de fiica sa, Geea Balaszy-Titieni.

Corneliu Mureșanu ((1903-1996) s-a născut în comuna Mureșenii de Câmpie, județul Cluj, a urmat studii la Gherla și Dej, s-a format ca jurist Cluj, iar în 1926 a obținut doctoratul în drept. Din anul 1929 și-a deschis propriul birou de avocatură în Bistrița. A fost primul primar român al Bistriței. Pentru actul onorific de Cetățean de onoare și pentru numirea unei străzi în orașul Bistrița, s-a utilizat numele de Corneliu Mureșan. 

Av. Vasile Pahone ( n. 21 iulie 1869, Rusu Bârgăului, jud. Bistrița-Năsăud -d. 09 septembrie 1931, Bistrița, jud. Bistrița-Năsăud)  a urmat studiile primare la Școala Trivială din Prundu Bârgăului și a absolvit gimnaziul din Năsăud în anul 1889. Studiile superioare le-a absolvit la Facultatea de Drept din Budapesta. După terminarea studiilor, s-a stabilit la Bistrița unde a activat ca avocat. S-a implicat în viața culturală și socială a regiunii bistrițene, fiind membru și președinte a numeroase instituții culturale și economice. De pildă, a fost președinte al Fondurilor grănicerești de la Năsăud. S-a implicat în toate evenimentele premergătoare Unirii, iar în data de 26 noiembrie 1918 a fost ales ca delegat oficial la Marea Adunare de la Alba Iulia, în numele comisiei de administrare a fondurilor central școlare și de stipendii din fostul District Năsăud. A participat la 1 decembrie 1918 la Adunare, fiind ales și membru în Marele Sfat Național.  După Marea Unire a fost numit de către Consiliul Dirigent al Transilvaniei, Banatului și Părților Românești din Ungaria prefect al județului Bistrița-Năsăud. Numirea s-a făcut prin decretul nr. 3.139/1920 din data de 8 martie 1920, postul propriu-zis ocupându-l în 14 martie. După demisia lui Solomon Haliță, prin Decret Regal a fost numit prefect al județului Năsăud la 31 martie 1926. A deținut această funcție doar un an, până la 25 ianuarie 1927.

 

***

Evenimentul simbolizează respectul reciproc, colaborarea onestă și parteneriatul durabil dintre judecători și avocați. Acest gest nu este doar unul simbolic, ci o recunoaștere sinceră a drumului parcurs împreună în slujba dreptății și a valorilor comune. De asemenea, acest parteneriat valorifică patrimoniul juridic și întărește memoria profesională colectivă.

 

 

 

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS] Statistici T5