USR Bistriţa: Jandarmeria în acțiune! Intimidarea participanților la o adunare în spațiul public
Mar, 02/26/2019 - 10:07
sursa: USR BN
Jandarmeria în acțiune!
Intimidarea participanților la o adunare în spațiul public.
La aproape 30 de ani de la revoluția din Decembrie 1989, care a consfințit dreptul democratic la adunări publice, exprimare și chiar proteste (fie ele organizate sau spontane), asistăm, din păcate, la acțiuni “de intimidare” și recomandări “de a părăsi zona” din partea Jandarmeriei Române, în speță un dispozitiv local din municipiul Bistrița.
În seara zilei de duminică 24 Februarie 2019, 9 (nouă) persoane care staționau pe trotuarul din Piața Petru Rareș Bistrița, fără a purta pancarte sau a se manifesta verbal, intenționând să își exprime, prin prezența lor acolo, dezacordul privind modificarea Legilor Justiției, au fost interpelate și legitimate de un dispozitiv de 9 (nouă) jandarmi privind suspiciunea de a fi manifestat într-un cadru organizat, fără autorizație. Deși nu era cazul de așa ceva, deși nu au încălcat nicio lege în vigoare, respectivele persoane au primit recomandarea, fără justificare, de a părăsi zona.
În seara zilei de duminică 24 Februarie 2019, 9 (nouă) persoane care staționau pe trotuarul din Piața Petru Rareș Bistrița, fără a purta pancarte sau a se manifesta verbal, intenționând să își exprime, prin prezența lor acolo, dezacordul privind modificarea Legilor Justiției, au fost interpelate și legitimate de un dispozitiv de 9 (nouă) jandarmi privind suspiciunea de a fi manifestat într-un cadru organizat, fără autorizație. Deși nu era cazul de așa ceva, deși nu au încălcat nicio lege în vigoare, respectivele persoane au primit recomandarea, fără justificare, de a părăsi zona.
Ne exprimăm ferm dezacordul cu privire la acțiunea de intimidare a reprezentanților Jandarmeriei Române și susținem dreptul constituțional al cetățenilor la liberă exprimare și circulație în spațiul public.
26 Februarie 2019
Biroul Local al USR Bistrița, prin președinte Stan Calin
Citiţi şi:
- Jandarmeria va respecta întotdeauna dreptul la liberă exprimare, atât timp cât sunt respectate și drepturile celorlalţi cetăţeni la o viaţă normală
- Sancţiuni aplicate de jandarmi pentru cerşetorie, consum de alcool în spaţiu public, scandaluri, pescuit fără permis la Colibiţa!
- A debutat Săptămâna Jandarmeriei Bistriţene. Punctul culminant, în 3 aprilie
- Jandarmeria, în dialog cu sindicaliştii bistriţeni
- Elena M. Cîmpan: Alegeri la Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Sibiu

Meniu principal
Ultimele stiri
Joi, 15:40
Colegiul Tehnic Infoel Bistrița va pilota planuri-cadru alternative! Reforma începe în clasă! Joi, 14:49
Digitalizarea proceselor societatii ALPINBISTBOLOG SRL prin achizitionarea de echipamente Cultura
„În noaptea aceea a Sfântului Ion de vară, se schimbă crângul cerului după porunca cea înaltă și...
Comentarii
Tudor Ion -
Mie, 20:53
Felicitari campionului mondial ardelean , care prin origini de paternitate ete OLTTEAN PUR SANGE.!
Rus Augustin -
Mie, 13:18
Multe ne spun tradițiile, ... oare mai suntem capabili să le înțelegem ?
Ne pot ajuta...
Cristian cel Mare -
Mar, 22:57
Un reportaj genial care demonstreaza inca odata ca boul si incultul nu poate procesa informatia de...
Maxim Morariu -
Mar, 22:19
Va multumesc din suflet pentru cuvintele si gandurile frumoase, care ma onoreaza, domnule Victor...
Liuța Muresan -
Mar, 14:08
Multi ani fericiti cu sanatate si viata lunga sa ii dea bunul Dumnezeu stimatei doamne profesoare...
Aniversări
Astăzi e o zi specială pentru domnul Ioan Zăgrean, fost subprefect al județului Bistrița-Năsăud. Ne alăturăm celor care îi transmit calde urări...
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Ioan Drăgan, preot la Parohia Ortodoxă Maieru II, vă adresăm urări de sănătate și îndelungate zile...
La popas aniversar, adresăm Preacuviosului Părinte Irineu Paneș, Starețul Mănăstirii Bichigiu din Țara Năsăudului, gândurile noastre de bine.























Comentarii
Mereti ma autorizati-va si purtati raspunderea pentru manifestarea pe care o doriti si nu mai tot urlati in drum ca te. mbe. lii ptr orice , ca nici nu stiti ptr ce tot strigati ca de.scr. eie. ratii !
Bine fac , ptr ca de aia sunt platiti, sa mentina ordinea si securitatea publica pe care voi tot mereu o perturbati foarte grav si bine ar face jandarmii daca v-ar trage si cate o " mardeala " de sa va mearga fulgii .
Adaugă comentariu nou